Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Άστρο λαμπρό τον οδηγεί

Άστρο λαμπρό τον οδηγεί

0
kolossos_ikaros_kipello
Ο Κολοσσός  σε ένα παιχνίδι θρίλερ στη Γλυφάδα, επικράτησε στη τρίτη παράταση του Ίκαρου με σκορ 84-93. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο αποφασισμένοι για την νίκη και με τους Κινγκς και Μπέινς, προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 18-13. Ο Κολοσσός στο επόμενο δεκάλεπτο με καλή αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση, πέρασαν μπροστά στο σκορ 21-28 (18′). Ο Ίκαρος αντέδρασε με τον Τζόνσον και έφερε το παιχνίδι στα ίσα 28-28, στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίχτες του Βασίλη Φραγκιά, είχαν την υπεροχή και προηγήθηκαν ξανά 45-54, στο 33′ με τους Τσάμη, Ασημακόπουλο και Μποϊκίν, να είναι οι καλύτεροι του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Ίκαρος πήρε τον έλεγχο ξανά και με ένα σερί 13-2, και τρίποντο του Λιούμπισιτς πέρασε με την σειρά του μπροστά στο σκορ, 58-56 στο 38′, για να ισοφαρίσει ο Ασημακόπουλος 58-58 στο 39′. Σε αυτό το λεπτό το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών με τον Κολοσσό να είναι πιο ψύχραιμος. Ο Ασημακόπουλος με 2/2 βολές και Λιακόπουλος με 1/2 βολές έγραψαν το 61-63  λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο Τζόνσον όμως πήρε την τελευταία προσπάθεια για τους γηπεδούχους και ισοφάρισε σε 63-63 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «θαλασσί» πέρασαν μπροστά 63-67. Όμως ο αγώνας δεν είχε τελειώσει.Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πέρασαν μπροστά 75-73. Ο Καλαϊτζής με απίστευτη ψυχραιμία από τη γραμμή του φάουλ, με 2/2 βολές έστειλε το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση.  Σε αυτή την παράταση έγινε και το πιο συναρπαστικό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ συνεχώς. Ο Ίκαρος 15” πριν την λήξη της δεύτερης παράτασης ήταν μπροστά 82-79. Σε προσπάθεια όμως του Χάτεν, οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ. Εκείνος πέτυχε το καλάθι και ευστοχώντας στην βολή έστειλε το παιχνίδι στην τρίτη παράταση 82-82. Αυτή η παράταση ήταν καταδικαστική για τον Ίκαρο αφού ο Κολοσσός με την εμπειρία και την σοβαρότητα που τον χαρακτηρίζει αυτή την χρονιά, πανηγύρισε την 4η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Τελικό σκορ 84-93.Τα δεκάλεπτα:18-13,28-28 ημίχρονο,45-44,63-63 (κ.α), 73-73 (1η παρ), 82-82 (2η παρ), 84-93 τελικό. Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Ασημακόπουλος με 15 πόντους και ένα τρίποντο και ο Λιακόπουλος με 15 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική ο Κολοσσός έχει το ρεπό του και αμέσως μετά αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.