Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Ασημένιος ο Τζωρζής στο Παγκόσμιο!

Ασημένιος ο Τζωρζής στο Παγκόσμιο!

0

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ροδίτης αθλητής του Kick Boxing στο Παγκόσμιο που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα. Ο 18χρονος Βαγγέλης Τζωρζής στην πρώτη του εμφάνιση σε παγκόσμιο τουρνουά χρειάστηκε να αποκλείσει 3 αντιπάλους για να βρεθεί στον μεγάλο τελικό, όπου και ηττήθηκε με 2-1. Στον μεγάλο τελικό αντίπαλος του ήταν ο επίσης ελληνικής καταγωγής, Διαμαντής Σκονίδης. Ο Τζωρζής έχασε τον πρώτο γύρο, ενώ στον δεύτερο γύρο ο αθλητής μας μπήκε πιο δυνατά και πήγε στο μισό-μισό.Ο γύρος που κερδήθηκε από τον Ροδίτη πρωταθλητή ήταν ο 3ος, με τον 2ο γύρο να είναι αυτός που εν τέλει έκρινε και το αποτέλεσμα λόγω δύο πόντων, δηλαδή δύο χτυπημάτων που έκριναν το χρυσό μετάλλιο . Αυτή να τονιστεί ότι ήταν η πρώτη συμμετοχή του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα με τα χρώματα της Ελλάδας.