Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Ήττα στην πρεμιέρα για την Τελχινίδα

Ήττα στην πρεμιέρα για την Τελχινίδα

0

Στην πρεμιέρα της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος γυναικών της Ζ΄ Περιφέρειας που πραγματοποιείται στη Λέσβο, οι  πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου έχασαν στο τάι μπρέικ οι από τον τοπικό Ερμή Παμφίλων.

Οι ροδίτισσες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα. Όμως μετά τα μέσα του 1ου σετ έμειναν πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα ο Ερμής να προηγηθεί με 1-0 σετ (25-19).

Στο επόμενο σετ οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (7-4, 10-5, 15-10). Στο 17-13 η Τελχινίδα αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 19-20. Το καλό σερβίς και αποτελεσματική επίθεση έδωσαν στις ροδίτισσες το  2ο σετ με 21-25.

Καλύτερη ήταν η Τελχινίδα και στο 3ο σετ το οποίο και κέρδισε με 21-25.

Στο 4ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τον Ερμή να ξεφεύγει μετά το 16-16 και να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ (25-20).

Στο τάι μπρέικ πιο συγκεντρωμένες οι αθλήτριες της Μυτιλήνης προηγήθηκαν με 7-2 αλλά οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά κατάφεραν να μειώσουν σε 10-8.

Το ροδίτικο μπλοκ όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τις επιθέσεις των ακραίων της αντίπαλης ομάδας και σε συνδυασμό με τα λάθη στην υποδοχή το σετ τελείωσε με 15-11 υπέρ του Ερμή.

ΓΣΠ Ερμής Λέσβου – Τελχινίς 3-2 σετ σε 105΄(25-19 σε 25΄, 21-25 σε 17΄, 21-25 σε 35΄, 25-20 σε 16΄και 15-11 σε 12΄)

Ερμής: (Δημήτρης Βογιατζής) Ι. Βογιατζή, Μ. Βογιατζή, Παναγιωτίδου, Δελαρά, Ευαγγελίδου, Πανάγου, Γαγάνη, Λαάι (λ), Μάλλη (λ), Τσιγαρδέλη, Πινάκη και Αντωνέλλου.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ματίνα Γιαννέλη, Μαριλιάνα Σούρδη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Φαμπιόλα Τερζίου, Μαρία Βρατσάλη και Κατερίνα Χειμωνέττου.

Οι αγώνες διεξάγονται στο κλειστό γήπεδο της Νεάπολης και η 1η ομάδα της βαθμολογίας θα περάσει στην επόμενη φάση, στο τουρνουά που βγάλει τις ομάδες που θα αγωνίζονται, τη νέα αγωνιστική χρονιά, στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Η Τελχινίδα που ταξίδεψε στη Λέσβο με την αρωγή των επιχειρήσεων Ζαχαροπλαστεία «ΣΤΑΝΗ», Gazi club, EPAVLIS café και «ΞΥΛΟΣΟΦΙΑ» θα αντιμετωπίσει την 2η αγωνιστική του τουρνουά  (26/4) τον Νηρέα Χίου.