Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τελχινίδα: Ήττα από την Αγία Παρασκευή

Τελχινίδα: Ήττα από την Αγία Παρασκευή

3
DSC 0119-001

Καλή εμφάνιση απέναντι στην Αγ Παρασκευή πραγματοποίησε η Τελχινίδα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στην Α2 γυναικών. Αν και ηττήθηκαν με 0-3 σετ, οι ροδίτισσες εμφανίστηκαν βελτιωμένες και ανταγωνιστικές σ΄ ένα ακόμα ματς, γεγονός που ικανοποίησε τους πολλούς θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα και χειροκρότησαν τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.
Στο 1ο σετ οι ροδίτισσες μπήκαν δυναμικά αλλά από ένα σημείο και μετά η αναποτελεσματικότητα στην επίθεση τις άφησε πίσω στο σκορ και έχασαν το σετ με 15-25.
Καλά ξεκίνησε και το 2ο σετ για την Τελχινίδα που προηγήθηκε 5-0. Οι φιλοξενούμενες όμως ισοφάρισαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-16 και 17-20. Η καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση έφερε την ισοφάριση με 21-21 για την Τελχινίδα αλλά τα λάθη στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις έδωσαν και αυτό το σετ στην Αγ. Παρασκευή με 22-25.
Στο επόμενο σετ οι αλλαγές στην εξάδα έφεραν αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 16-7 και έφτασαν μία ανάσα από την κατάκτησή του σετ με 21-12. Στη συνέχεια η Αγ. Παρασκευή κάνοντας καλό σερβίς, εκμεταλλεύτηκε την επιθετική αδυναμία της ροδίτικής ομάδας, ‘μάζεψε’ τη διαφορά σε 21-18 και τέλος κατάφερε να προηγηθεί με 23-24. Η Τελχινίδα ισοφάρισε σε 24-24 αλλά οι φιλοξενούμενοι επικρατήσαν και σ’ αυτό το σετ με 24-26.
Ίσως να είχε άλλη κατάληξη το 3ο σετ αν οι διαιτητές έδιναν την καθαρή παράβαση στο σερβίς της Ζήση (φαίνεται στο βίντεο ότι πετάει την μπάλα για να εκτελέσει σερβίς και την ξαναπιάνει) όταν το σκορ ήταν 23-21 και θα γινόταν 24-21 για την Τελχινίδα.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΕ Αγ. Παρασκευής 0-3 σετ σε 64΄(15-25 σε 17΄, 22-25 σε 22΄ και 24-26 σε 25΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αγλαΐα Σκορδά, Καρολίνα Χρυσοχού, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Φαμπιόλα Τερζίου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη, Φαίη Μίχου, Κέλυ Δαουτοπούλου, Αναστασία Αποστολάκη, Νίκη Κουτζούκη, Ελισάβετ Αμορανίτη και Γεωργία Βερβερίδη.
Αγ. Παρασκευή: (Νίκος Κωστακόπουλος) Εύα Μιχαλάκη, Παναγιώτα Ζήση, Ειρήνη Γκιζιώτη, Σταυρούλα Κεχρη, Σοφία Δρούγκα, Βης. Καβριγιάννη, Παναγιώτα Λάιου, Ελ. Μανιατοπούλου (λ) και Τερέζα Καράβι.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κυριακή Γεωργάκη, Σωτήρης Σταματίου και Νικολέττα Κρίτσα.

Όλα τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του 2ου υποομίλου του Α ομίλου:
ΑΣΣ Αναγέννηση – ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 0-3 (19-25,18-25,22-25)
ΑΣ Ηλιούπολης – ΑΟ Ηλυσιακός 0-3 (10-25,19-25,14-25)
ΑΟ Παλλήνη – ΓΣ Πανιώνιος 2-3
Ζηρίνειος ΑΟΝ – ΑΟΦ Πορφύρας 0-3 (18-25,20-25,22-25)
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 0-3 (15-25,22-25,24-26)