Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Ο νόμος …του Μαυρομούστακου!

Ο νόμος …του Μαυρομούστακου!

0
mavromoustakos3

Με ηγέτη και σκόρερ τον Λευτέρη Μαυρομούστακο, ο Απόλλων Καλυθιών διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας επικρατώντας στο γήπεδο του με 1 – 0 των Ιπποτών. O έμπειρος παίκτης των γηπεδούχων έδωσε για μια ακόμα φορά τα …φώτα του για να μπορέσει η ομάδα του να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους και η νίκη τους κρίνεται δίκαιη. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι απολλωνιστές επέβαλλαν τον ρυθμό τους και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μόνο για λίγα λεπτά στην επανάληψη η ομάδα της Παλιάς Πόλης έδειξε να αφυπνίζεται όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει κάτι περισσότερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Μόλις στο 8’, ο Απόλλωνας έφθασε κοντά στο γκολ όταν ο Σαββούλης από πολύ καλό σημείο μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ, αλλά ο Παπαβεργής κάνοντας μια πολύ καλή απόκρουση κατάφερε να αποσοβήσει το μοιραίο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 36’ όταν ο Μαυρομούστακος πήρε τη μπάλα μετά από λάθος του Χατζηκαλημέρη και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα 1 – 0. Στο 65’ ο Δημητράς έχασε κλασική ευκαιρία όταν από θέση τετ α τετ έστειλε τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα ενώ στο 80’ ο Παπανικολάου μετά από μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα να περάσει ελαφρώς δίπλα από το κάθετο δοκάρι και να καταλήξει άουτ
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Κυρίτσης (Στ. Γιακουμάκης, Τσιγαράς) ο οποίος στο 87’ απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ταφάνι για αντικανονικό μαρκάρισμα.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κούφαλης, Κυρίτσης, Σιέχ, Σαββούλης, Φυλακούρης, Κιόττου, Δημητράς (77’ Ορφανός), Σταυρής (63’ Στάθης), Παπανικολάου (82΄Τσαλίκης), Μαυρομούστακος, Κίτσος
ΙΠΠΟΤΕΣ: Παπαβεργής, Ζωάννου, Χατζημιχαήλ, Χατζηκαλημέρης, Μαρίνος (81’ Πλαγγέντης), Θεοδοσίου (77’ Βρετινάρης), Οικονομίδης (91’ Βαρδόπουλος), Ταφάνι, Ε. Πλαγγέντης, Αλιάϊ, Καραμπάτζος