Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ 4×4 … η Τελχινίδα, ελπιδοφόρες εμφανίσεις οι παγκορασίδες Β΄

4×4 … η Τελχινίδα, ελπιδοφόρες εμφανίσεις οι παγκορασίδες Β΄

0

Οι πολύ καλές εμφανίσεις των τμημάτων βόλεϊ της Τελχινίδας είχαν σαν αποτέλεσμα ένα ιδιαίτερα παραγωγικό σαββατοκύριακο για το ροδίτικο σωματείο. Τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες ήταν ο απολογισμός αφού οι γυναίκες νίκησαν τον ΠΑΟΚ Ρόδου και επέκτειναν το αήττητο σερί τους στο φετινό πρωτάθλημα (μετρούν 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες), οι κορασίδες επικράτησαν στην Κρεμαστή του Φοίνικα ενώ στο Βενετόκλειο οι παίδες και οι παγκορασίδες νίκησαν αντίστοιχα Ροδίων άθλησις και Διαγόρα.

Την αρχή έκαναν οι παγκορασίδες το Σάββατο στο Βενετόκλειο όπου φιλοξένησαν τον Διαγόρα. Οι αθλήτριες της Τελχινίδας ήταν καλύτερες σε όλο το ματς και πήραν δίκαια τη νίκη.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΓΣ Διαγόρας 3-0 σε 74΄(25-13 σε 22΄, 25-16 σε 27΄και 25-19 σε 25΄)

Τελχινίς: (Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκος Τσιντομηνάς) Αλεξία Γκιάτα, Νικολέτα Γκίκα (λ), Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη (λ), Σταυρούλα Καλιόζη, Δέσποινα Μαστόρου, Πάολα Σουσάρι, Σταματίνα Γκιζέττη, Ραφαέλα Ζωγράφη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Δήμητρα Τιόλη και Ελένη Μαστόρου.

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Γιακουμάκη, Δεμερτζή, Χαμίντ (λ), Γιαντζίδη, Διακογιαννάκη, Α. Κυπριώτη, Ρ. Κυπριώτη, Δ. Κουφού, Μπάρκα, Μάλαμα, Ντερβίσι και Χατζησταυρίδη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Μαρία Ινγγλέση και ο Ευθύμης Καλημεράκης.

5Ροδίων Αθλ.4004012

Το πρωί της Κυριακής στο Βενετόκλειο, για το παιδικό πρωτάθλημα, η Τελχινίδα υποδέχτηκε τον Ροδίων άθλησις. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και επικράτησαν με 3-0 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-Ροδίων άθλησις 3-0 σετ σε 64΄(25-13 σε 22΄, 25-23 σε 22΄και 25-22 σε 20΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Τάσος Αμπλανίτης, Δημήτρης Καλιόζης, Ηλίας Ρέγκλης, Σεβαστός Φιλίππου, Εμρέ Μποζατζή, Άλμπι Σωτηρίου, Δημήτρης Λαζαράκης, Βασίλης Καλιόζης, Κων/νος Μανωλάκης και Μπαρτού Μποζατζή.

Ροδίων άθλησις: (Αλέξανδρος Καμπερίδης) Δημήτρης Γρηγορίδης, Ιωάννης Κεσίσογλου, Μάρτιν Τζανγκα, Παύλος Γεραβέλης, Γεώργιος Ασημίνας, Σταμάτης Διακουράκης και Αναστάσιος Τρέχας.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Ανδρέας Παπαδόπουλος και ο Ευθύμης Καλημεράκης.

Βαθμολογία Παίδων

1Αθλ.Κω262060
2Τελχινίς362163
3Ροδίων Αθλ.300309

Οι γυναίκες του ΡΣΦΠ Τελχινίς, χωρίς τη συνδρομή των ‘μικρών’ που έπαιζαν το ίδιο απόγευμα στη δύσκολη έδρα του Φοίνικα με τις κορασίδες, δε δυσκολεύτηκαν απέναντι στον ΠΑΟΚ Ρόδου που έδειξε όμως πολύ καλά στοιχεία.

Με τη νίκη η Τελχινίδα εξασφάλισε και μαθηματικά την 1η θέση της κανονικής περιόδου, πολύ κοντά στη 2η είναι το Ροδίων άθλησις ενώ πιθανότατα η 3η και 4η θα κριθούν στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής ανάμεσα στον Φοίνικα και τον Διαγόρα.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΠΑΟΚ Ρόδου 3-0 σετ σε 64΄(25-16 σε 22΄,25-17 σε 22΄και 25-17 σε 20΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αγλαΐα Σκορδά, Μίρκα Στρατάκη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Φαμπιόλα Τερζίου, Φαίη Μίχου, Μελίνα Τερζή και Μαρία Βρατσάλη.

ΠΑΟΚ: (Ανδρέας Μοσκιού) Φραντζέσκου, Αμερικάνου (λ), Κλάδπη, Μοστράτου (λ), Βαρδιδάκη, Μπόνη, Δέμελου, Μαργαρίτη, Παπαμελετίου, Αθανασοπούλου, Γαλοπούλου, Κλαδίτη και Πολυτάνου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Λάκης Λαζαράκης, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και ο Ευθύμης Καλημεράκης.

6ΠΑΟΚ8108424

Στο τελευταίο ματς του σαββατοκύριακου ο Φοίνικας φιλοξένησε στην Κρεμαστή την Τελχινίδα.

Στον αγώνα που ήταν για το πρωτάθλημα κορασίδων οι φιλοξενούμενες είχαν πλουραλισμό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο.

Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως και το 21-21. Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα με έναν άσο, δύο κόντρα επιθέσεις και ένα μπλοκ πήρε το σετ με 21-25. Στη συνέχεια ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να κοντράρει τις φιλοξενούμενες που βελτιώθηκαν στην άμυνα, περιόρισαν τα λάθη τους στην επίθεση και πήραν άνετα τα δύο επόμενα σετ με 10-25 και 15-25.

ΑΕΣΠ Φοίνικας-ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 74΄(21-25 σε 35΄,10-25 σε 19΄και 15-25 σε 25΄)

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Ε. Αθανασάκη, Καλ. Κουκιά, Ι. Κωστοπούλου, Ε. Αρχαγγελίτη, Κ. Κατινα, Μ. Κορμπα, Κ. Κουκιά, Ρ. Κουκιά (λ), Μ. Μαμαλίγκα, Ι. Μοσκιού, Χ. Συμιακού, Δ. Μάντη, Μ. Συμιακού και Μ. Φουκα (λ).

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Δήμητρα Βαρτζιά, Ειρήνη Κακλαμάνου, Σταματίνα Γκιζέττη, Αναστασία Δημητριάδη, Άννα Καπετάν Γεωργίου (λ), Μιχαέλα Βογιατζή, Μιχαηλία Λαζαρίδου, Ραφαέλα Ζωγράφη, Σταυρούλα Καλιόζη, Εύη Μανωλάκη (λ), Ελένη Μαστόρου, Μελίνα Τερζή, Πάολα Σουσάρι και Αριέτα Τερζίου.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Σάββας Πάττας και η Ανθούλα Δόση.

1Τελχινίς61551166
2Ροδίων Αθλ.713431512
3Διαγόρας51241134
4Φοίνικας *6225714
5Αθλ. Κω6006318
* Ο ΑΕΣΠ Φοίνικας έχει έναν μηδενισμό (-3β)

Ελπιδοφόρες εμφανίσεις για τις Παγκορασίδες Β΄ στην πρεμιέρα

Πρεμιέρα είχαμε το Σάββατο που μας πέρασε στην κατηγορία Παγκορασίδων Β΄. Μια διοργάνωση που φιλοδοξεί να δώσει την ευκαιρία σε κορίτσια γεννημένα από 1η Ιανουαρίου του 2004 και μετά τα οποία δεν είναι ακόμα αγωνιστικά έτοιμα για το ‘κανονικό’ πρωτάθλημα των παγκορασίδων να αγωνιστούν σε επίσημους αγώνες σε ένα ‘εκτός συναγωνισμού’ πρωτάθλημα με ειδικούς όρους, προσαρμοσμένους στο αγωνιστικό επίπεδο των νεαρών αθλητριών.

Στην κατηγορία αυτή έχουν δηλώσει συμμετοχή ο Φοίνικας, το Ροδίων άθλησις, ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω και με δύο ομάδες ο ΡΣΦΠ Τελχινίς.

Η ομάδα Τελχινίς 1 αποτελείται από κορίτσια 12-14 ετών και η Τελχινίς 2 που την απαρτίζουν αθλήτριες 9-12 ετών. Στην πρεμιέρα του ιδιαίτερου αυτού πρωταθλήματος οι νεαρές αθλήτριες της Τελχινίδας παίζοντας πολύ ωραίο βόλεϊ άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Για την ιστορία, οι μεγάλες (Τελχινίς 1) επικράτησαν εκτός έδρας του Ροδίων άθλησις με 0-3 σετ ενώ οι μικρές (Τελχινίς 2), ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς, νίκησαν στις λεπτομέρειες στην Κρεμαστή τον Φοίνικά με 1-3 σετ.

Αναλυτικά:

Ροδίων άθλησις-ΡΣΦΠ Τελχινίς (1) 0-3 σετ σε 57΄(12-25 σε 25΄,09-25 σε 17΄και 14-25 σε 15΄)

Ροδίων άθλησις: (Βασίλης Προδρομίδης) Κων/να Αγγελίτση, Δέσποινα Βαλταδώρου, Ελισσάβετ Γκότση, Αγγελική Κλαδογένη, Κλειώ Πλατη, Νεφέλη Αμπελά, Βασιλική Δημητράκη. Χρυσή Κλωνάρη και Μαρία Παρινού.

Τελχινίς (1): (Νίκος Τσιντομηνάς) Ειρήνη Αδαμάκη, Νιώτα Γανωτάκη, Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Ελεάννα Τρίνγκα, Σονίλα Μπαλίου, Τσαμπίκα Βολονάκη, Αλεξία Γκιάτα, Βασιλική Ηράκλη, Άρτεμις Κουλλιά, Δήμητρα Τιόλη και Σεβγκή Τσερκές-Σουτζιου.