Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Σπουδαία νίκη παραμονής για την Αθλέτικο

Σπουδαία νίκη παραμονής για την Αθλέτικο

0

Αν και προηγήθηκε με 1 – 0 από νωρίς, η Ασπίδα Σαλάκου δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα από την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αθλέτικο Αφάντου γνωρίζοντας την ήττα με 2 – 1. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και άνοιξε το σκορ στο 15’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραφτόπουλου (μετά από μαρκάρισμα του Ηλία στον Παπαγεωργίου μέσα στην περιοχή). Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν κατά πολύ καθώς στο 50’ ο Καϊμαξής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι και έτσι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Μάλιστα λίγα αργότερα και συγκεκριμένα στο 65’ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Α. Κεβάνι για αντικανονικό μαρκάρισμα με αποτέλεσμα η Ασπίδα να μείνει με εννιά παίκτες. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι απέκτησαν την πρωτοβουλκία των κινήσεων και πίεσαν φθάνοντας στην ισοφάρισαν στο 80’ με κεφαλιά του Καλογήρου (1 – 1). Τρία λεπτά αργότερα α(στο 83’) ο Σπανός με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2 – 1 σημειώνοντας την ανατροπή.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Κυρίτση (Μαυρουδής, Καλκαβούρας) έχει η Ασπίδα Σαλάκου

ΑΘΛΕΤΙΚΟ: Παπαγεωργίου, Σταμούλης, Μοσχιδιού, Ταντίκης, Ηλίας, Καλογήρου, Κούρτη (57’ Σπανός), Κανέλλος, Λαουδίκος, Γεννημαχλελής (65’ Μαραγκάκης), Χαμαλής
ΑΣΠΙΔΑ: Στεργενάκης, Κεβάνι Α., Κυπραίος, Παπαστεργής, Ραφτόπουλος, Καϊμαξή, Παπαγεωργίου, Ξένος (37’ λ.τ. Τσιμπιδάκης), Κοντουδιός (65’ Αφεντούλης), Καλογερόπουλος, Κ. Κεβάνι