Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Μπήκε με το δεξί ο Διαγόρας

Μπήκε με το δεξί ο Διαγόρας

0
diagoras basket

Με το …δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τοπικό ανδρικό πρωτάθλημα ο Διαγόρας. Ο «γηραιός» επικράτησε με 95 – 71 της Καλλιθέας στο κλειστό γυμναστήριο της τέντας. Οι γηπεδούχοι, αν και τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια βρήκαν τα πατήματα τους στο γήπεδο και πήραν μια εύκολη νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο. Το τελικό σκορ 95-71 αντικατοπτρίζει τη δυναμική των δυο ομάδων. Η Καλλιθέα ξεκίνησε δυναμικά έχοντας για πρωταγωνιστή τον Γ. Κωστάκη και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-18. Στη συνέχεια ο Διαγόρας έπαιξε καλή άμυνα που του έδωσε εύκολα καλάθια και απέκτησε μια διαφορά 13 πόντων κλείνοντας το ημίχρονο με 42-29. Στην επανάληψη ο «γηραιός» πίεσε περισσότερο και ανέβαζε συνεχώς την διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 74-54. Πιο ελεύθερο μπάσκετ παίχτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Διαγόρα να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και να παίρνει δίκαια το ροζ φύλλο.
Διαιτητές: Κουνελλές-Αρνας
Τα δεκάλεπτα:17-18, 42-29 ημιχρ., 74-54, 95-71
Διαγόρας (Τσακίρης): Παπαδημητρίου 19(1), Καλιβούρης, Δρόσος 6 (1), Καλλιγας 3, Καστέλλας 9(1), Παναγιωταράκος 20 (1), Καταβαίνης 6, Βογιατζής 14(1), Δουβαλης 18, Μιτσης, Τζουμανης
Καλλιθέα (Τρίτος): Παπαδημητρίου 6 (1), Κετσές 2, Κωστάκης 15 (2), Ηλιου 14 (1), Πότογλου 2, Τσαλίκης 17 (2), Παπανικολάου, Πλατέλλας 8, Κουρέμπης 1, Μητσού 6, Βουγιουκας