Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Μεγάλη ψυχή ο Κολοσσός

Μεγάλη ψυχή ο Κολοσσός

0
kolossos_marousi
Πραγματοποιώντας ολική ανατροπή, ο Κολοσσός επικράτησε 71-68 του Πανιωνίου στο Βενετόκλειο στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους μικρούς τελικούς της Α1 μπάσκετ των Ανδρών. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους «κυανέρυθρους» να προηγούνται ακόμη και με 17 πόντους (28-45) στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως τους Ροδίτες να καταφέρνουν τελικά να γυρίσουν το ματς.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χάτεν και Χόπσον με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάρλος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Επόμενος αγώνας το προσεχές Σάββατο (12/05, 17:30) στο κλειστό της οδού Αρτάκης.

Το ματς

Κοντά στο σκορ ήταν και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο, ωστόσο, να δείχνει πως θέλει περισσότερο τη νίκη και να έχει έτσι, ένα ελαφρύ προβάδισμα (7-8) στα μέσα της περιόδου. Με δίποντο του Νάτζφεϊ η διαφορά πήγε στους 7 (11-18) στο 9ο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με τον Καλαϊτζή να μειώνει με τρίποντο στους 4 (14-18).

Το προβάδισμα που είχε διατήρησε και στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τη διαφορά να είναι στους οκτώ υπέρ της στο 16ο λεπτό (19-27) και σε διψήφιο αριθμό με τρίποντο του Μπάρλου ένα λεπτό αργότερα (22-34). Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια όντας στο μείον 11 (26-37).

Για την ολική ανατροπή προσπάθησε ο Κολοσσός στο δεύτερο ημίχρονο. Ενώ βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 17 πόντους (28-45) δύο λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, μείωσε στους 9 (39-48) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο Πανιώνιος ωστόσο, αντέδρασε ξανά και έφτασε ξανά τη διαφορά στους 15 (41-57) στο 28ο λεπτό. Οι Λιακόπουλος, Χόπσον και Χάτεν μίλησαν στα τελευταία λεπτά και με σερί 8-0 η διαφορά έπεσε ξανά κάτω απότ ους 10 με τη λήξη της περιόδου (49-57).

Οι παίκτες του Κολοσσού τα έδωσαν όλα στην τελευταία περίοδο προκειμένου να μην γνωρίσει την ήττα η ομάδα της Ρόδου. Έτσι, το ματς ήταν ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Ασημακόπουλο να σκοράρει τέσσερις συνεχείς πόντους με την έναρξη της περιόδου οι Ροδίτες μείωσαν στους 4 (53-57). Στη συνέχεια καθώς αρχικά ισοφάρισαν (60-60), με δίποντο του Μπόικιν πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από πάρα πολύ ώρα (63-62) και το ματς έγινε θρίλερ. Ο Χάτεν με δύο βολές έδωσε μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (69-65), όμως ο Νίκος Μπάρλος με τρίποντο «χτύπησε» για το 69-68 περίπου 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Ο Χάτεν ευστόχησε σε μία βολή (70-68), οΤσάμης σε άλλη μία (71-68), ο Ντίμπλερ όμως, στο τέλος δεν ήταν εύστοχος και το ματς έληξε έτσι, 71-68 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 26-37, 49-57, 71-68