Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ “Λύγισε” στην Πυλαία ο Κολοσσός

“Λύγισε” στην Πυλαία ο Κολοσσός

0

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basketleague γνώρισε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με σκορ (70-56). Ντεπόυτο με τα “θαλασσί” πραγματοποίησε ο Τσαλμπούρης.

Στην αρχή του παιχνιδιού, ρυθμός δεν ήταν καλός, όμως ο Κολοσσός είχε τις λύσεις για να παραμένει κοντά στο σκορ, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ (13-14). Στο δεύτερο δεκάλπετο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε κάποια καλά διατήματα στο παιχνίδι της και κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά (15-22) στο 12′. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει με ένα δικό του σερί και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με +1 (29-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με επιμέρους σκορ (12-2) προηγήθηκαν με (41-30) στο 24′, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +10 (53-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός δεν είχε τις δυνάμεις να ακολουθήσει τον ρυθμό του ΠΑΟΚ και μοιραία το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό (70-56).

Για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Μάλκομ Γκρίφιν, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο νεοαποκτηθείς Τσαλμπούρης πρόσθεσε 4.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-28, 53-43, 70-56.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μαργαρίτης 12 (1), Κατσίβελης 8 (4ρ.), Γκος 12 (2), Τζόουνς 1., Χρυσικόπουλος 4, Κρουμπάλι 8 (16ρ.),  Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 4,. Τρις 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (2), Χάρις, Σχίζας 6, Σταμα΄της 1, Ράιτ 5, Τζόουνς 6, Γεωργαλλής 8 (2), Μπρέι 6, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 4.