Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Έκανε το sweep!

Έκανε το sweep!

0
kolossos_paok
Νέος θρίαμβος, νέα νίκη, νέο ρεκόρ, απλά ξανά ήταν…ΚΟΛΟΣΣΟΣ! Η ομάδα μας έγραψε εκ νέου ιστορία, αυτή τη φορά στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας, αφού κερδίζοντας την Ε.Κ. Καβάλας με 73-67, πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Α1. Η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός έκανε το sweep και λογικά θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια της σεζόν. Παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Λιακόπουλος και ο Στιβ Πάνος έπαιξε ελάχιστα, αφού χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ, η ομάδα μας είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και κέρδισε για πρώτη φορά φέτος στην Καβάλα. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (33-48 στο 24’) και έδειξαν χαρακτήρα όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, με τα τρίποντα του Πάσαλιτς και τους πόντους του Αγγελόπουλου. Στο α’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στη β’ περίοδο, με ηγέτες τους Γεωργαλλή και Χόπσον, η ομάδα μας κατάφερε να αποκτήσει διαφορά 13 πόντων (28-41), παίζοντας εξαιρετική άμυνα.
Στο β’ ημίχρονο η Ε.Κ. Καβάλας κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 54-54 και 57-57. Οι Ασημακόπουλος και Τσάμης έδωσαν λύσεις και η ομάδα μας ξέφυγε 57-64, αλλά με τρίποντο του Πάσαλιτς μείωσε σε 63-66… Ο Άγγελος Τσάμης απάντησε αμέσως (63-69 στο 38’) και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση- νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-20, 28-41(ημ.), 49-54, 67-73
Διαιτητές: Αναστόπουλος- Διαμαντής- Βαρδάλος
Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 17(5), Αγγελόπουλος 23, Νταμιάνοβιτς, Στεφανίδης 7(2), Κοστόβ 2, Καραποστόλου 9(1), Σίμτσακ 7, Γκρέι 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Χάτεν 9(1), Καλαϊτζής 3(1), Πάνος 3, Γεωργαλλής 12(4), Ασημακόπουλος 10, Μπόικιν 4(1), Χαρίσης 4, Τσάμης 14(2), Χόπσον 14, Κομποδιέτας