Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Δεν δυσκολεύτηκε η Δόξα Ψίνθου

Δεν δυσκολεύτηκε η Δόξα Ψίνθου

1
doxa aelerou

Την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α΄Κατηγορίας πήρε η Δόξα ψίνθου καθώς επικράτησε με 3-0 της μαχητικής Α.Ε.Λέρου στο γήπεδο της Ψίνθου. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοι που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σκοράρωντας μάλιστα και δυο τέρματα. Με πλασέ  του Λυριστή στο 15΄ άνοιξαν το σκορ και με αυτογκολ του Καρπάθιου μετά από παράλληλη μπαλιά του Κυριαζή (19΄) έγινε το 2-0. Εκτος από τα γκολ οι Ψινθενοί εχασαν και άλλες ευκαιρίες για να μεγαλώσουν το δίχτυ του σκορ. Η μοναδική καλή στιγμη της ΑΕΛ ήταν ένα σουτ του Καρπαθάκη στο 31΄ με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας. Στην επανάληψη οι γηπεδόυχοι μπήκαν και πάλι καλύτερα και στο 52΄ έκαναν το 3-0 με κοντινό πλασε του Λυριστή.Θ μετά από πάσα του αδερφού του. Μετά το γκολ οι Δόξα οπισθωρησε δίνοντας χώρο στους φιλοξενύμενους που προσπαθούσαν να απειλήσουν την εστία του Ηλία με μακρινά σουτ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το 3-0 έμεινε μέχρι το τέλος.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ.Παπαγιαννίδης(Διακοφιλιππής, Σαρρής)
ΔΟΞΑ: Ηλίας, Ορφανός, Μπαρμπαντώνης, Κοστωμοίρης, Στελλάς,Λυριστής.Μ, Κιόττου(80΄Καρίκης), Κυριαζής,Λυριστής.Θ(57΄Χατζηνικόλας), Τσακίρης, Τσοπάνογλου
ΑΕΛ: Ταχιραϊ, Κάστης(46΄Κοντογιάννης), Ακογλάνης, Καρπαθάκης(71΄Αλεξόπουλος), Καρπάθιος, Τσάτσος, Ηλίας, Τσιόφύλας(63΄Ασένοφ), Μεραμπελιώτης, Πέρος, Καραγκιόλης