Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ασταμάτητος ο Κολοσσός

Ασταμάτητος ο Κολοσσός

0
kolossos_kaod
Αήττητος παρέμεινε ο Κολοσσός, κερδίζοντας και το σημερινό δύσκολο όπως αποδείχτηκε παιχνίδι απέναντι στον μαχητικό ΚΑΟΔ, με σκορ 77-73. Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο στόχο τους την τελευταία περίοδο και πανηγύρισαν άλλη μια σημαντική νίκη στην φετινή τους πορεία. Το ξεκίνημα δεν ήταν και το καλύτερο για τους «θαλασσί», αφού οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι από τα 6.75,και αυτό ανησυχούσε ιδιαίτερα τον Βασίλη Φραγκιά αλλά και τους φιλάθλους που ήρθαν στο Βενετόκλειο. Ο ΚΑΟΔ με εκνευριστική ευστοχία στα πρώτα δυο δεκάλεπτα ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού αφού είχε παρασύρει τον Κολοσσό στον δικό του φρενήρη ρυθμό, με καλύτερο παίκτη τον Γκάρι Φλάουερς. Ο Κολοσσός από την άλλη, ήταν μέσα στο παιχνίδι ,παίζοντας όμως βιαστικά και με ανορθόδοξο μπάσκετ, κλείνοντας το ημίχρονο 39-38,με εκπληκτικό τρίποντο του Άγγελου Τσάμη στο σφύριγμα της κόρνας. Στην επανάληψη, η χαλάρωση των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη στην άμυνα αλλά και ο περιορισμός του Φλάουερς, έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να ανεβάσει την απόδοσή του, και με καλύτερους παίκτες τον Κώστα Χαρίση και τον Άγγελο Τσάμη, πέρασαν μπροστά με 59-56. Λίγο αργότερα (6.30′ πριν το φινάλε) ανέβασαν κι άλλο την διαφορά στο +10 (68-58). Όμως οι φωνές του Κώστα Καλαφατάκη «ξύπνησαν» τους φιλοξενούμενους που είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, 0.17” πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν 73-72, που την πέταξαν κυριολεκτικά στα σκουπίδια, κάνοντας λάθος επιλογές.
Ο Αντώνης Ασημακόπουλος  και ο Άγγελος Τσάμης με 4/4 βολές στο τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 77-73.
Τα δεκάλεπτα: 20:22, 39-38 ημίχρονο (19-16), 59-56 (20-18), 77-73 τελικό (18-17). Καλύτερος για τον Κολοσσό ήταν ο Άγγελος Τσάμης με 19 πόντους και 3 τρίποντα και ο Νίκος Λιακόπουλος (στο 4ο δεκάλεπτο) με 10 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, καλύτερος (στο πρώτο ημίχρονο) ήταν ο Φλάουερς με 11 πόντους και 1 τρίποντο (η γραμματεία του «έκλεψε» ένα τρίποντο) και ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 23 πόντους και 3 τρίποντα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Μάρκους Χάτεν δεν αγωνίστηκε, γιατί ήρθε στη Ρόδο 2 ώρες πριν το τζάμπολ, αφού έχασε την αγαπημένη του γιαγιά και βρισκόταν στην  Αμερική.