Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Ασταμάτητες οι γυναίκες της Τελχινίδας

Ασταμάτητες οι γυναίκες της Τελχινίδας

0
telxinida ginaikes2

Η πολύ καλή αγωνιστική εικόνα που παρουσίασαν απέναντι στο Ροδίων Άθλησις οι γυναίκες της Τελχινίδας έφερε και τη νίκη με 3-0 σετ, στην έναρξη του 2ου γύρου στον όμιλο Δωδεκανήσου για το περιφερειακό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.
Ήταν η 3η φορά που συναντήθηκαν τη φετινή αγωνιστική περίοδο οι δύο ομάδες (η μία ήταν για το κύπελλο) και ο ΡΣΦΠ Τελχινίς μετράει 3 νίκες.
Στο 1ο σετ, οι περσινές πρωταθλήτριες πίεσαν πολύ στο σερβίς, κάτι που τους έφερε πόντους από άσσους αλλά και κόντρα επιθέσεις. Το 13-05 έγινε γρήγορα 18-10 και τελικά το σετ τελείωσε με 25-13.
Στην αρχή του επόμενου σετ οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά προηγήθηκαν αρχικά με 6-0 και στη συνέχεια με 10-4. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν και με όπλα το μπλοκ και το σερβίς γύρισαν το σκορ σε 14-15. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ αλλά η εμπειρία της Τελχινίδας ήταν αυτή που της έδωσε το σετ με 25-23.
Στο 3ο σετ η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής αφού προηγήθηκαν με 9-1, 13-3 και 19-4. Οι αλλαγές αθλητριών που πραγματοποίησε η Τελχινίδα έδωσε στην ευκαιρία στους αντιπάλους να αντεπιτεθούν και να ‘μαζέψουν’ λίγο τη διαφορά και το σετ να τελειώσει με 25-13.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-0 σετ σε 59΄(25-13 σε 17΄, 25-23 σε 22΄και 25-13 σε 20΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ντιλέκ Χουσεΐν (2 π), Χρυσάνθη Μαθιουδάκη (2π), Νίκη Κουτζούκη (1π), Ελένη Μητροπούλου (16π), Ελισάβετ Αμoρανίτη (14π), Μαρία Βρατσάλη (11π), Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Αγγελίνα Κώτη (λ), Φαμπιόλα Τερζίου, Ανθή Γκίκα, Φαίη Μίχου (1π), Δανάη Κατερέλου, Κων/να Λορένζου, και Ματίνα Γιαννέλη.
Ροδίων Άθλησις: (Νίκος Μακρής) Κατερίνα Λάππα, Άντζελα Ντέμο (λ), Μαρία Μαστρογιάννη, Ελένη Γιακουμή, Σοφία Οικονόμου (Λ), Κατερίνα Ευθυμίου, Φιλ. Μάγκου, Μαρίνα Τζανουδάκη, Γεωργία Κανέλλη, Χαρούλα Φραντζή, Μιχαλίτσα Βενετοκλή, Χριστιάνα Παναγίδου, Φωτείνη Περίδη και Αν. Αποστολάκη.
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Σταματίου, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Νικολέτα Κρίτσα.

Ήττα οι νεανίδες
Ξεκίνησαν εντυπωσιακά οι αθλήτριες της Τελχινίδας στο ντέρμπι των νεανίδων, αιφνιδίασαν τον Διαγόρα και πήραν εύκολα το 1ο σετ με 25-13. Αλλά και στο 2ο σετ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 14-5 και 20-14 αλλά ο Διαγόρας αντέδρασε και αφού κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21 πήρε τελικά το σετ με 22-25.
Στο επόμενο σετ οι αθλήτριες του ‘γηραιού’ επικράτησαν εύκολα με 11-25 ενώ κατέκτησαν και το 4ο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με 24-26.
Μετά τη νίκη τους αυτή οι νεανίδες του Διαγόρα, ακόμα και αν χάσουν στο τελευταίο τους αγώνα στην Κω, θα είναι οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου για το 2015-16.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 1-3 σετ σε 101΄(25-13 σε 22΄, 22-25 σε 26΄, 11-25 σε 21΄και 24-26 σε 32΄)
Τελχινίς: (Μιχάλης Τσιμισίρης) Φαμπιόλα Τερζίου, Ντιλέκ Χουσεΐν, Ζέτα Παπαδοπούλου, Ελβίρα Ζέρβα, Κωνσταντίνα Λορένζου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Αγγελίνα Κώτη, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Βάλια Παρασκευά, Δανάη Κατερέλου και Ανθή Γκίκα.
Διαγόρας: (Πάνος Διακστόπουλος) Στυλ. Βαγιανού, Νεφέλη Δικαστοπούλου, Κατερίνα Τοτόνη, Νίκη Τσακίρη, Κατερίνα Δηληγιώργη, Ασ. Παπαϊωάννου, Γ. Ανθουλας , Αγγελική Καραμούζη, Μ. Χατζηδιάκου, Νικολέτα Κουτή, και Παρασκ. Σχοινά.
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και Ανθούλα Δόση.