Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου ΑΕΡΑ(ς) και στις Καλυθιές!

ΑΕΡΑ(ς) και στις Καλυθιές!

0
aera-doxa1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βάντερ Μασάδο ο οποίος πέτυχε χατ τρικ η ομάδα του ΑΕΡΑ επικράτησε με 4-2 της Δόξας Ψίνθου στο λόγω τιμωρίας (του ΑΕΡΑ) γήπεδο Καλυθιών, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 25ης αγωνιστικής της Α΄Κατηγοριας Δωδεκανήσου. Στο πρώτο μέρος οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήταν καλύτεροι και στο 13΄ευτυχησαν να ανοίξουν το σκορ με ωραίο σουτ του Μασάδο. Στο 21΄και κόντρα στη ροή του αγωνα οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεσηφάουλ του Λυριστή έφεραν το ματς στα ίσια. Δύο λεπτα αργότερα ο Καντιμοίρης προσπάθησε να απαντήση αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το΄τέλος του ημιχρόνου οι Αφαντενοί είχαντον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, τελικά μπόρεσαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 35΄όταν η μπάλα στρωθηκε στον Μασάδο και εκέινος με πλασέ έκανε το 2-1. Στην επανάληψη οι Αφαντενοί μπήκαν και πάλι δυνατά και στο 47΄ο Μασάδο από κοντά έκανε το 3-1 πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Πέντε λεπτα αργότερα ο Λαουδίκοςμετά από ωραία κάθετη του Τριχιά ανέβασε τον δίχτυ του σκορ στο 4-1. Το τελευταίο μισάωρο οι Ψινθενοί πίεσαν για να διεκδικίσουν ότι καλύτερο μπορούν από το ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-2 με σουτ του Λυριστή μέσα από την περιοχή.
Από τον ΑΕΡΑ ξεχώρισαν οι Μασάδο και Μαλλιάκας, από τη Δόξα προσπάθησε ο Λυριστής Θ.
Διαιτήτευσε ο κ. Δουλγέρης (Αχιολάς, Γιακουμάκης)
ΑΕΡΑ: Τσβετκόφσκι, Κατσαρής, Μαλλιάκας, Ροκάϊ, Πλύγκος(46΄Λαουδίκος), Επιφάνης, Κασιώτης, Μασάδο(53΄Πάλλας), Καντιμοίρης, Κιόττου, Τριχιάς
ΔΟΞΑ ΨΙΝΘΟΥ: Ηλίας, Καρίκης(73 Ορφανός Χ.), Χατζηνικόλας, Μαχραμάς Δ.(46΄Κατταβενός), Κυριαζής, Καλτσίδης, Μαχραμάς Ν.(73΄Τσομπάνογλου), Τσιριτης, Τσακίρης, Λυριστής, Τσούλλος