Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Νίκη με ανατροπή

Νίκη με ανατροπή

0
iraklis_maritson_omada

Αν και έχανε με 1 – 0 στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρακλής Μαριτσών έκανε την ανατροπή και πήρε τελικά τη νίκη με 2 – 1 επί του Εθνικού Αρχίπολης σκορπίζοντας χαμόγελα ενθουσιασμού στους φιλάθλους του που έδωσαν το παρών στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» ήταν πολύ αποδοτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το ότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 55’ λόγω αποβολής του Μαυρή (ανέτρεψε τον Πλαγγέντη που ήταν σε προφανή θέση για γκολ), κατάφεραν να σημειώσουν και τα δυο τους τέρματα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Λυριστής με πλασέ στο 44’. Στο 58’ μετά από αντεπίθεση, ο Καστρουνής με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1 – 1. Μια φάση πιο πριν (στην αποβολή του Μαυρή), ο διαιτητής έδωσε φάουλ  στο μαρκάρισμα στον Πλαγγέντη αλλά ο Λυριστής έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι. Στο 75’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου και κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον τερματοφύλακα Ηλιάδη (του έφυγε μέσα από τα χέρια) διαμορφώθηκε το τελικό 2 – 1.
Διαιτήτευσε ο Βαγγέλης Κατσιδώνης (Πατσιόπουλος, Κασιώτης).
Ηρακλής Μαριτσών: Κοσμάς, Παπακωνσταντής (44’ Χατζηκωνσταντής), Λορέντζος, Κωστάκης, Αθανασίου (80’ Γιακουμάρος), Χειμωνέτος, Καστρουνής, Μπιλιάς, Κρομμύδας, Μακρής (92’ Λενιού), Μαυρής
Εθνικός Αρχίπολης: Ηλιάδης, Καραγιάννης, Μπάρτζος, Θ. Τσακίρης, Μπαιρακτάρης (62’ Παπαδόπουλος), Γ. Τσακίρης (83’ Τσιμπιζίδης), Κοσμάς, Μακαρούνας, Λυριστής (68’ Ράιος), Παπανθίμου, Πλαγγέντης