Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Όπως και …στο κύπελλο!

Όπως και …στο κύπελλο!

1
asteras anagennisi

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας και ο Αστέρας Παστίδας ο οποίος επικράτησε στο γήπεδο του της Αναγέννησης Έμπωνα με 4 – 1 μερικές ημέρες μετά τη νίκη του και στο κύπελλο (2 – 0). Οι γηπεδούχοι έχαναν με 1 – 0 στο πρώτο ημίχρονο αλλά πάτησαν το γκάζι στην επανάληψη όπου έβαλαν και τα τέσσερα τους γκολ. Στα πρώτα 45 λεπτά, η Αναγέννηση έδειξε να πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο και στο 10’ με σκόρερ τον Χρυσοχόο πήρε κεφάλι στο σκορ ( 0 – 1). Στην επανάληψη όλα πήγαν στραβά για την ομάδα του Έμπωνα καθώς στο δίλεπτο από το 63’ έως και το 65’ οι γηπεδούχοι με γκολ των Καλαγρή και Αμπελά «γύρισαν» το παιχνίδι (2 – 1). Για τη φάση του γκολ της ισοφάρισης πάντως Χρυσόστομος Χάσταλης, εξοργίστηκε ο προπονητής των φιλοξενουμένων Χρυσόστομος Χάσταλης καθώς θεώρησε πως ο Αστέρας έπρεπε να κάνει fair play μιας και ο ποδοσφαιριστής του Λευτέρης Τσουκαλάς ήταν πεσμένος στο έδαφος καθώς είχε χτυπήσει στο κεφάλι. Στο 85΄ Κονόμι «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του (3 – 1) και το …κερασάκι στην τούρτα (4 – 1) πέτυχε ο Λενιού στο 91’.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε η Φιλιππάκου. Στο 67’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα ο Λευτέρης Τσουκαλάς.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΣΤΙΔΑΣ: Ροδανάκης, Ζερβός (60’ Καραγιάννης), Καλαγρής, Πάππα, Λενιού, Χαριτάκης, Αμπελάς, Πολυχρόνης (50’ λ.τ. Αποστολόπουλος), Κυρίτσης (75’ Κονόμι), Αυγενικού, Κατσούλης
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Νικολέττος, Τσαγκαράκης (85’ Γιασιράνης), Κενενούνης, Χριστοδούλου (44’ λ.τ. Μπάκης), Αλβανός, Χρυσοχόος, Λευτέρης Τσουκαλάς, Χατζηγιαννάκης (60’ Νίκος Τσουκαλάς), Θαρρενός, Στάππας, Παπαχριστοδούλου