Αρχική Αθλητικά νέα Το Σάββατο 01/06 ξεκινάει το F4 με αμαξίδιο

Το Σάββατο 01/06 ξεκινάει το F4 με αμαξίδιο

0

Το Final Four του 25ου πρωταθλήματος της ΟΣΕΚΑ είναι προ των πυλών. Το προσεχές Σάββατο 01/06 και την Κυριακή 02/06 η καρδιά του μπάσκετ με αμαξίδιο θα χτυπάει στον Βόλο. Η Ο.Σ.Ε.Κ.Α. συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον Δήμο Βόλου την τελική φάση της Α1 Κατηγορίας στον Βόλο. Ο Παναθηναϊκός, ο Άτλας Αθηνών, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος και ο Μέγας Αλέξανδρος θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή για τη σεζόν 2023-24. Ο Παναθηναϊκός αγωνιστεί με τον Μέγα Αλέξανδρο στις 17:00 και ο Άτλας Αθηνών με τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος στις 20:00, με τους ηττημένους να παίζουν την Κυριακή στον μικρό τελικό στις 16:00 και οι νικητές στον τελικό στις 18:30, για να αναδειχθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας.

Χορηγός επικοινωνίας είναι η ΕΡΤ3 και η ΕΡΤ Βόλου που θα μεταδώσουν τους αγώνες από το κλειστό της Αγριάς στον Βόλο αλλά και από τα social media της ΟΣΕΚΑ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

O Παναθηναϊκός Α.Ο. ΑμεΑ ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας κατακτώντας την 1η θέση. Οι «πράσινοι» ήταν αήττητοι έχοντας 10 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Ο Παναθηναϊκός διεκδικεί τον τίτλο του πρωταθλητή, τον οποίο κατέκτησε για πρώτη φορά τη σεζόν 2021-22.

ΑΤΛΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
Ο Α.Σ. Άτλας τερμάτισε στη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έχοντας 8 νίκες και 2 ήττες. Ο Άτλας θα διεκδικήσει το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ
Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος θα συμμετάσχει σε ακόμη ένα Final Four. Τερμάτισε στην τρίτη θέση κανονική διάρκεια, με 5 νίκες και 5 ήττες. Ο τελευταίος τίτλος πρωταθλητή για τους Ροδίτες ήταν τη σεζόν 2018-19, ενώ μετράει συνολικά 6 κατακτήσεις!

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ο Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 4 νίκες και 6 ήττες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όντας περσινή πρωταθλήτρια θα παλέψει για το back to back. Συνολικά μετράει 3 πρωταθλήματα.