Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Αγκαλιά με τον τίτλο

Αγκαλιά με τον τίτλο

0

Δυο γκολ σημείωσε ο Ίκαρος Τριπολίτης

Αγκαλιά με την κατάκτηση του τίτλου στον 1ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας βρίσκεται η ΑΕ Κύπρου η οποία ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο της Δήμητρας Δαματριάς την οποία κέρδισε με 3 – 1 στο γήπεδο της Παστίδας. Η ομάδα του Δημήτρη Σαλπιγκτίδη συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο όμως στην επανάληψη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έφθασε εύκολα όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα στην κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Το σκορ άνοιξε στο 36′ ο Συμεωνίδης με απευθείας φάουλ αλλά πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43′ ο Αντώνης Σαϊτης από κοντά μετά από προσπάθεια του Εξαδάκτυλου έκανε το 1 – 1. Το 1 – 2 πέτυχε στο 49′ ο Τριπολίτης με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή και το τελικό 1 – 34 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης με προβολή μετά από αντεπίθεση και γύρισμα ακριβείας του Ροδίτη από τα δεξιά. Στο 70′ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα ο Αντώνης Σαίτης και η Δήμητρα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα, απομακρύνθηκε από τον αγωνιστικό χώρο και ο προπονητής της Δήμητρας Παναγιώτης Μαθιός.