Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Βλέπει και πάλι τα play off!

Βλέπει και πάλι τα play off!

0
kolossos_aek
Σε τροχιά play-offs επανήλθε ο Κολοσσός Ρόδου νικώντας με 64-57 την ΑΕΚ στο «Βενετόκλειο» για την 20η αγωνιστική της Α1. Σε δεινή θέση οι «κιτρινόμαυροι», που μοιράζονται την τελευταία θέση με τον Ηρακλή. Κορυφαίος ο Τσάμης με 18π., 7 ριμπ. και 4 ασίστ για τους νικητές, πάλεψε με 15π. (5/7 τριπ.) ο Νικολαΐδης.
Ο αγώνας…
Ο Κολοσσός έδειξε εξ αρχής αποφασισμένος να επιστρέψει στις νίκες στο «Βενετόκλειο». Με τον Άγγελο Τσάμη να οργιάζει σε βάρος της παλιάς του ομάδας στην πρώτη περίοδο (12π.) οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο μετά το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα μετατρέποντας το 6-7 σε 13-7, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με ένα ακόμη 7-0 φτάνοντας στο 25-14. Η ΑΕΚ βελτίωσε αισθητά την άμυνά της, κράτησε στους 5 πόντους τον Κολοσσό (!) και έχοντας λίγο καλύτερη επιθετική παρουσία από τους Ροδίτες επέστρεψε στο παιχνίδι. Έτσι το 27-17 στα μέσα του δεκαλέπτου έγινε 30-26 με τη λήξη του ημιχρόνου χάρη-κυρίως-στις προσπάθειες των ψηλών της «Ένωσης».
Το κακό μπάσκετ, με τις δυνατές άμυνες να… καταπνίγουν το θέαμα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά με διαφορά που δεν ξεπερνούσε τους έξι πόντους (40-34). Από τα τέλη της περιόδου οι Ροδίτες άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα και το «εύθραυστο» 40-37 μετατράπηκε σε 48-37 με δύο συνεχή τρίποντα του Παππά στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Η «Ένωση» κρατήθηκε στο ματς και με δύο τρίποντα του Νικολαΐδη κι ένα του Μάντιτς μείωσε στο -4 (52-48), ενώ στη συνέχεια υπήρξε επεισόδιο των Καυκή και Κοχαντάρεβιτς με συνέπεια να αποβληθούν αμφότεροι και να προκληθεί αναταραχή και στις εξέδρες μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Η διακοπή για περίπου τριάμισι λεπτά ευνόησε τους γηπεδούχους, που αμέσως μετά με έξι αναπάντητους πόντους ξέφυγαν με δέκα (58-48) και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.
Το τελικό 64-57 επανέφερε τον Κολοσσό σε τροχιά play-offs και διατήρησε την ΑΕΚ σε δύσκολη θέση αναφορικά με την προσπάθεια που κάνει να σωθεί, καθώς ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με τον Ηρακλή.
Δεκάλεπτα: 25-14, 30-26, 42-37, 64-57
Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 12 (12 ριμπ.), Καυκής 2, Τζόρνταν 3 (11 ασίστ, 7 ριμπ.), Πάνος, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 13 (5 ριμπ.), Τσάμης 18 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Παππάς 6, Γκόλεματς 8, Γεωργαλής 2.
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 3, Κοχαντάρεβιτς 9, Νικολαΐδης 15, Παπανικολάου, Χαρτ 4, Ντικούδης 11 (7 ριμπ.), Δορκοφίκης 8, Καλλινικίδης 2 (5 ριμπ.), Μάντιτς 5, Μπόιντ.
Διαιτητές: Πηλοϊδης, Κορομηλάς, Σταματόπουλος.