Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Βήμα τίτλου για τις γυναίκες της Τελχινίδας

Βήμα τίτλου για τις γυναίκες της Τελχινίδας

0

Μια σημαντική νίκη που της δίνει προβάδισμα στη μάχη του τίτλου πέτυχε η Τελχινίδα αφού νίκησε στον 1ο τελικό του πρωταθλήματος γυναικών το Ροδίων Άθλησις με 3-0 σετ.

Οι νικήτριες και στα τρία σετ ήταν καλύτερες και χρειάζονται ακόμα μία νίκη για να κατακτήσουν τον φετινό τίτλο.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-0 σετ σε 82΄(25-15 σε 27΄, 25-19 σε 27΄ και 25-20 σε 28΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Μίρκα Στρατάκη, Φαμπιόλα Τερζίου, Ειρήνη Σφυρίου (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Μαριλιάνα Σούρδη, Κατερίνα Χειμωνέττου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Μελίνα Τερζή, Αριέτα Τερζίου και Νίκη Κουτζούκη.

Ροδίων Άθλησις: (Νίκος Μακρής) Λάππα, Ντέμο, Μαστρογιάννη, Γιακουμάκη, Νουρεδίν, Μητροπούλου, Τζανουδάκη, Κανέλλη (λ), Αμορανίτη, Φραντζή, Μαστοράκη και Παναγίδου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Λάκης Λαζαράκης, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Καλλιόπη Πόγκα.

Το επόμενο ματς του τελικού των pley offs θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο σαββατοκύριακο στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία.

Έμειναν αήττητες οι κορασίδες

Διατήρησαν το αήττητο (5 στα 5) οι κορασίδες του ΡΣΦΠ Τελχινίς αφού νίκησαν εντός έδρας τον Διαγόρα με 3-1 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ σε 96΄(25-17 σε 22΄, 25-19 σε 22΄, 26-28 σε 27΄και 25-16 σε 25΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Φαμπιόλα Τερζίου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Δέσποινα Κρητικού, Κική Μυρωνίδου, Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Εριέτα Μπατζία, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Γιοζεφίνα Ντάια (λ) και Εύη Μανωλάκη.

Διαγόρας: (Χαρά Ελευθεριάδου) Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα, Ασημίνα Προβατοπούλου, Νίκη Τσακίρη, Βενετσιάνα Πανιέρα, Αγγελική Κυπριώτη, Αιμιλία Τάκο, Μαρία Αμπλιανίτη (λ), Γεωργία Μόσχου, Δέσποινα Μπάρκα, Καλ. Καραγιάννη, Ρέα Κυπριώτη, Σάρα Γκοτσάι,  και Αναστασία Κυπριώτη.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Νίκος Χατζησταυρίδης, ο Ανδρέας Παπαδόπουλος και η Καλλιόπη Πόγκα.

Σημαντικές νίκες των παγκορασίδων

Πολύ καλές εμφανίσεις που συνοδεύτηκαν με νίκες πέτυχαν οι δύο ομάδες Παγκορασίδων της Τελχινίδας.

Το Σάββατο στο Βενετόκλειο, οι “μικρές” (παγκορασίδες Β) της Κατερίνας Χειμωνέττου επικράτησαν δύσκολα με 3-1 σετ του φορμαρισμένου Διαγόρα και ισοβάθμησαν στην 2η θέση της βαθμολογίας με το Ροδίων Άθλησις.

ΡΣΦΠ Τελχινίς Β΄- ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ σε 111΄(12-25 σε 25΄, 25-23 σε 27΄, 25-19 σε 27΄και 25-23 σε 32΄)

Τελχινίς Β΄: (Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκος Τσιντομηνάς) Σία Ζάγορα, Ειρήνη Κακλαμάνου, Κριστιάνα Ζντράβα, Ζωή Φαρμακίδη (λ), Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Κατερίνα Μαχραμά, Κριστιάνα Ζντράβα, Ελένη Μαστόρου, Νοέμη Ντούσκου, Χριστίνα Παρασκευά, Ραφαέλα Ζωγράφη, Σταματίνα Γκιζέττη και Αλέξια Γκιάτα (λ).

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Α. Κυπριώτη, Ρ. Κυπριώτη, Ε. Κυπριώτη, Κ. Καραγιάννη, Π. Τσιλιμίγκα, Χ. Γιακουμάκη, Α. Τάκο και Δ. Μπάρκα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Μαίρη Παπαδούλη και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.

Οι παγκορασίδες Α΄ της Τελχινίδας αντιμετώπισαν, την Κυριακή στο Βενετόκλειο, την 1η ομάδα της βαθμολογίας, τον Φοίνικα Παραδεισίου. Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση περιόρισαν σημαντικά τα επιθετικά ατού του αντιπάλου τους, δημιούργησαν πολλά προβλήματα σε υποδοχή και τελικά πήραν ένα σημαντικό τρίποντο επικρατώντας πολύ δύσκολα με 3-0 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΕΣΠ Φοίνικας 3-0 σετ σε 77΄(25-13 σε 22΄, 25-23 σε 25 και 25-23 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου και Ελευθερία Τερζή.

Φοίνικας: (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου) Φούκα, Κόρμπα, Κουκιά Ρ, Παντίδου, Κουκιά Καλ., Κουκιά Καθ., Μπαλάκη, Κουκιά Δ και Μαμαλίγκα