Τρέλανε τις στατιστικές! (pics)

0
foivos_asteras

Της Μαρίας Κολεζάκη

Τρέλανε και τις στατιστικές ο Φοίβος Κρεμαστής ο οποίος επικράτησε του Αστέρα Μασσάρων με σκορ 5-0. Μπορεί το σκορ να είναι λογικό αναλογικά με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ωστόσο αυτό που κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι το σκορ διαμορφώθηκε μέσα σε δέκα λεπτά με την επίτευξη τεσσάρων τερμάτων!

Μετά πλέον στη σημερινή νίκη του το συγκρότημα της Κρεμαστής ο Φοίβος αποσπάστηκε με 5 βαθμούς από τον δεύτερο Κλεάνθη.

Στην ουσία ο Φοίβος ήταν ομάδα με δύο πρόσωπα στο χθεσινό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αποφύγει τον κακό του εαυτό. Όσο και αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να βρει ανοικτούς διαδρόμους με αντίπαλο τον Αστέρα ο οποίος αμυνόταν μαζικά. Το δρόμο προς τα δίχτυα μπόρεσε να βρει στο 42΄ λεπτό, σε ιδανικό χρονικό σημείο προκειμένου να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν πλήρως διαμορφωμένο διαφορετικά. Το συγκρότημα του Σάββα Ορφανίδη ασταμάτητο πλέον σκόρπισε τον Αστέρα Μασσάρων με τέσσερα τέρματα μέσα σε δέκα λεπτά.

Φάσεις και γκολ

22′ Ο Μπιλιάς σούταρε από το ύψος της δεξιάς γωνίας της μεγάλης περιοχής αλλά δεν απείλησε το Νεσγό.

26′ Ο Ορφανίδης τροφοδότησε συρτά στη μεγάλη περιοχή και το σουτ του επερχόμενου Δελαπόρτα απομακρύνθηκε από τα σώματα.

30′ Ο Μοσχής γύρισε το σώμα του σούταρε μέσα από την  μεγάλη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

42′ Σε σέντρα του Δελαπόρτα ο Καρίκης την κεφαλία και ο Κιλασίν δεν μπόρεσε να απομακρύνει, 1-0.

43′ Ο Μίρτσεφ στην περιοχή πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα και εν συνεχεία οριακά έφτασε στη γραμμή του τέρματος.

47′ Ο Δελαπόρτας εκτέλεσε το φάουλ με φάλτσο και σημείωσε το 2-0.

50′ Ο Γκινής σούταρε από πλάγια δεξιά στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία, 3-0.

52′ Ο Καρίκης πέρασε τον τερματοφύλακα πλάσαρε και σημείωσε το 4-0.

56′ Ο Τζαφέρης έβγαλε διαγώνια στο Δελαπόρτα ο οποίος σημείωσε το 5-0.

69′ Σε ωραία εναλλαγή του Δελαπόρτα με τον Καρίκη ο δεύτερος σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.

82′ Ο Κουρμαδιάς με ένα μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή εκτινάχθηκε ο τερματοφύλακας και απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα στο αριστερό παραθυράκι του.

Από τον Φοίβο ξεχώρισαν οι Γκινής, Δελαπόρτας Γ, Ορφανίδης και Καρίκης ενώ από τον Αστέρα προσπάθησαν οι Μίρτσεφ και Κότκα.

Καλή η διαιτησία του Παπαβασιλείου, Στεφανάκης και Ροδίτης.

Φοίβος: Λουτριώτης, Γκινής, Μπιλιάς (46′ Τζαφέρης), Λαμάι, Δελαπόρτας Γ (60′ Δελαπόρτας Φ.), Φωτεινής (52′ Πεταυράκης), Ορφανίδης Σ., Ορφανιδης Ν.,Τσιβογλου, Θεοδοσίου, Καρίκης

Αστέρας: Νέσγος, Σκουμπρού, Παπαδόγιαννης, Παπαδόπουλος, Κιλασίν(48′ Μουσακίνιας), Κουρμαδιάς, Χατζημανώλης, Κατσουρός (61′ Λούπος Ε.), Κότκα, Μίρτσεφ(78′ Λούπος Μ.), Μοσχής

{yoogallery src=[/images/stories/fotos/sezon2012_2013/a_topiko/foivos_massari/] width=[150] height=[150]}