Αρχική Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου Τους ανέτρεψαν στην επανάληψη

Τους ανέτρεψαν στην επανάληψη

2
DSCN2998
Ανατροπή που θα μείνει έντονα χαραγμένη στη μνήμη μας θα είναι η σημερινή που πέτυχε η Μικτή Νέων με αντίπαλο τη Λέσβο. Οι Μυτιληνιοί ενώ προηγήθηκαν πρώτοι βάζοντας δύο απανωτά γκολ, στη συνέχεια δε μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά το υπέρ τους σκορ και σε συνδυασμό με την απόδοση που ανέβασαν οι αντίπαλοι , έχασαν τον αγώνα με 4-2. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες της Λέσβου ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ γρήγορα ”φτιάχνοντας” μια διαφορά ασφαλεία κάνοντας  δυσκολότερο το έργο των αντιπάλων τους, διαφορά που τελικά απόδείχθηεκ πολύ εύθραυστη και αυτό γιατί  οι Δ/νήσιοι αφού μείωσαν με τον Σπύρου πριν λήξει το ημίχρονο  στην επανάληψη έκαναν όλους όσου ήταν στο γήπεδο να πιστέψουν στην ανατροπή η οποία  τελικά επιτεύχθηκε  με τους  Χιούσι, Πεταυαράκη και Μαργαρίτη να βάζουν από ένα γκολ.

Φάσεις/ γκολ

7’ Κόρνερ Μαργαρίτη από αριστερά , κεφαλιά Πεταυράκη άουτ.

9΄Απόκρουσε εντυπωσιακά ο Κουμέντος το σουτ του Παρέλλη από κοντά και στην επαναφορά της μπάλας ο Σαχίνης με κεφαλιά έκανε δώρο το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων, 0-1.

11’ Ο Πιτσούλης με ωραίο διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, 0-2.

28΄Ο Σπύρου με κοντινό πλασέ από ασίστ του Μαργαρίτη μείωσε σε 1-2.

40’ Ωε οφσάιντ ακύρωσε ο διατητής το γκολ του Μαργαρίτη , ύστερα από υπόδειξη του β΄βοηθού  Λιάπου.

54΄ Ξυστά από το ‘’Γ’’ του Κουμέντου πέρασε το σουτ  του Παρέλλη μέσα από την περιοχή.

57΄ Μετά από ωραίο συνδυασμό Μαργαρίτη και Σπύρου, ο Χιούσι με κοντινό πλασέ έκανε το 2-2.

59΄Μετά από κόρνερ του Μαργαρίτη από αριστερά , ο Πεταυράκης με κοντινό πλασέ γύρισε το παιχνίδι, 2-3.

67΄ Ο Κουκούλης έβγαλε σε θέση βολής τον Παρέλλη που προσπάθησε να νικήσει τον Κουμέντο αλλά δεν τα κατάφερε αφού απόκρουσε με εκτίναξη το σουτ που  έκανε μέσα από την περιοχή.

79΄Ο Μαργαρίτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χιούση  πήδηξε ψηλότερα όλων, έπιασε την κεφαλιά , αλλά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα, αφού ο Ματθαίου με καλό άλμα την απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα.

80΄ Τετ-α-τετ του Σπύρου έδιωξε με το πόδι ο Ματθαίου.

81’ Μετά από πάσα του Μαργαρίτη, Ο Σπύρου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή , αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

89’ Ο Μαργαρίτης με εκτέλεση φάουλ που κέρδισε ο Ορφανός έγραψε το τελικό 4-2.

Από τα Δ/νησα ξεχώρισαν οι Μαργαρίτης, Σπύρου, Ιωαννίδης, Χιούση και από τη Λέσβο οι Κουκούλης, Παρέλλης και Πιτσούλης.

Μέτρια η διαιτησία του Κοκαρίδα με βοηθούς τους Λιβανίδη και Λιάπο.

Μικτή Νέων Δ/νησου: Κουμέντος, Σαχίνης, Ιωαννίδης, Χατζησάββας(25’ Βολονάκης), Πολυμένωφ, Χιούσι, Στάτης, Γιώργου(51’ Ορφανός), Πεταυράκης(90’ Λατσός), Μαργαρίτης, Σπύρου.

Μικτή Νέων Λέσβου: Ματθαίου Δ., Κουκούλης, Παπαγιάννης, Τζίγκας, Καρακλάς, Τρεμούλας(48΄Αλεξίου), Σοφιάννης(60 Γιακάπης), Πιτσούλης, Παρέλλης, Λαμπράκης, Αγριμάκης.