Τουρνουά fair play στις Καλυθιές

0
paidia paizoun

Ο Αθλητικός Σύλλογος Απόλλων Καλυθιών ανακοινώνει τη διοργάνωση ποδοσφαιρικού τουρνουά FAIR PLAY. Το τουρνουά θα διεξαχθεί σε τρία Σάββατα 23/02, 02/03 και 09/03 και θα αφορά αντίστοιχα τις ηλικίες 2002-03, 2000-01 και 2004-05 και μικρότερους.
Στο τουρνουά αυτό θα πάρουν μέρος οι ομάδες της Ρόδου, του Διαγόρα, του Κλεάνθη, του Αστέρα Παστίδας, του Ευκλή Σορωνής, του Ιάλυσου, του Αρένα, της Liverpool soccer school και του Απόλλων Καλυθιών. Το συγκεκριμένο τουρνουά είναι ένα τουρνουά όπου όλοι θα παίξουν με όλους, χωρίς κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, χωρίς νικητή και ηττημένο, χωρίς απογοητεύσεις ή υπέρμετρες χαρές και μέσα από το παιχνίδι τα παιδιά να μάθουν να σέβονται τον αντίπαλο και τους κανόνες του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικό του είναι η ΜΠΛΕ κάρτα με την οποία ο ποδοσφαιριστής επιβραβεύεται.
ΜΠΛΕ ΚΑΡΤΑ
Σκοπός του τουρνουά είναι η προτροπή των μικρών ποδοσφαιριστών να εφαρμόσουν όσο το δυνατό περισσότερες φορές τους κανόνες του ευ αγωνίζεσθαι (fair play). Κάθε φορά που αυτό γίνεται αντιληπτό από τον διαιτητή, θα του επιδεικνύεται η ΜΠΛΕ κάρτα, ενώ παράλληλα θα σημειώνεται και το όνομα του. Η ΜΠΛΕ κάρτα λοιπόν θα είναι η επιβράβευση του μικρού ποδοσφαιριστή όταν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού πηγαίνει κοντά στον αντίπαλο που έχει τραυματιστεί και του δίνει το χέρι του, παραδέχεται ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του, παραδέχεται ότι η μπάλα βγήκε πλάγιο άουτ ή άουτ και βοηθά γενικά τον διαιτητή να επιτελέσει το έργο του.
ΣΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΟΣΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΛΕ ΘΑ ΒΡΑΒΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΔΩΡΟ.
Ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα:
Το τουρνουά θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους των τεσσάρων ομάδων όπου όλοι θα αγωνιστούν με όλους χωρίς διακοπές και αναμονή των ομάδων. Οι αγώνες του πρώτου ομίλου θα ξεκινήσουν στις 10:00 και θα ολοκληρωθούν μαζί με τις απονομές στις 12:00, ενώ του δευτέρου στις 12:15 και θα ολοκληρωθούν μαζί με τις απονομές
στις 14:15.
Γεννηθέντες 2002-03
Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο 23/02/2013
Γήπεδο: Καλυθιών
Διαστάσεις: Όμοιες με τις διαστάσεις του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Δωδεκανήσου
Χρόνος: 15min & 15min
Διάλειμμα ημιχρόνου: νερό και γρήγορη αλλαγή εστιών
Διάλειμμα ανάμεσα στα παιχνίδια: 8-10 mi
Σχέση: 7+1 ν 7+1
Εστίες: 3Χ2
Μέγεθος μπάλας: 4

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (2002-03) ΣΑΒΒΑΤΟ 23/02

 

Α ΟΜΙΛΟΣ

Β ΟΜΙΛΟΣ

1. ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΓΟΡΑΣ

1. ΟΜΑΔΑ ΡΟΔΟΣ

2. ΟΜΑΔΑ ΚΛΕΑΝΘΗΣ

2. ΟΜΑΔΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ

3. ΟΜΑΔΑ ΠΑΣΤΙΔΑ

3. ΟΜΑΔΑ ΕΥΚΛΗΣ ΣΟΡΩΝΗΣ

4. ΟΜΑΔΑ ΑΡΕΝΑ

4. ΟΜΑΔΑ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΘΙΩΝ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α ΟΜΙΛΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ 1: 10:00 – 10:30

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΚΛΕΑΝΘΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΠΑΣΤΙΔΑ – ΑΡΕΝΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 2: 10:40 – 11:10

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΠΑΣΤΙΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΚΛΕΑΝΘΗΣ – ΑΡΕΝΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 3: 11:20 – 11:50

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΡΕΝΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΚΛΕΑΝΘΗΣ – ΠΑΣΤΙΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: 12:00

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β ΟΜΙΛΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ 1: 12:15 – 12:45

 

ΡΟΔΟΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΕΥΚΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 2: 12:55 – 13:25

 

ΡΟΔΟΣ – ΕΥΚΛΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 3: 13:35 – 14:05

 

ΡΟΔΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ – ΕΥΚΛΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: 14:15

 

 

v Ημίχρονο με άμεση αλλαγή εστιών χωρίς χρονοτριβή

v Διάλειμμα μεταξύ των αγώνων: 10 min

v Να τηρείται η χρονική διαδικασία των αγώνων και κυρίως των διαλειμμάτων για τη εύρυθμη λειτουργία του τουρνουά.

 

Γεννηθέντες: 2000 – 2001
Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο 02/03/2013

Γήπεδο: Καλυθιών
Διαστάσεις: Όμοιες με τις διαστάσεις του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Δωδεκανήσου
Χρόνος: 15min & 15min
Διάλειμμα ημιχρόνου: νερό και γρήγορη αλλαγή εστιών
Διάλειμμα ανάμεσα στα παιχνίδια: 8-10 min
Σχέση: 8+1 ν 8+1
Εστίες: 5Χ2
Μέγεθος μπάλας: 4

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (2000-01) ΣΑΒΒΑΤΟ 02/03

 

Α ΟΜΙΛΟΣ

Β ΟΜΙΛΟΣ

1. ΟΜΑΔΑ ΡΟΔΟΣ

1. ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΓΟΡΑΣ

2. ΟΜΑΔΑ ΑΡΕΝΑ

2. ΟΜΑΔΑ ΠΑΣΤΙΔΑ

3. ΟΜΑΔΑ ΚΛΕΑΝΘΗΣ

3. ΟΜΑΔΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ

4. ΟΜΑΔΑ ΕΥΚΛΗΣ ΣΟΡΩΝΗΣ

4. ΟΜΑΔΑ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΘΙΩΝ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α ΟΜΙΛΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ 1: 10:00 – 10:30

 

ΡΟΔΟΣ – ΑΡΕΝΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΚΛΕΑΝΘΗΣ – ΕΥΚΛΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 2: 10:40 – 11:10

 

ΡΟΔΟΣ – ΚΛΕΑΝΘΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΡΕΝΑ – ΕΥΚΛΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 3: 11:20 – 11:50

 

ΡΟΔΟΣ – ΕΥΚΛΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΡΕΝΑ – ΚΛΕΑΝΘΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: 12:00

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β ΟΜΙΛΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ 1: 12:15 – 12:45

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΠΑΣΤΙΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 2: 12:55 – 13:25

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΠΑΣΤΙΔΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 3: 13:35 – 14:05

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΠΑΣΤΙΔΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: 14:15

 

 

v Ημίχρονο με άμεση αλλαγή εστιών χωρίς χρονοτριβή

v Διάλειμμα μεταξύ των αγώνων: 10 min

v Να τηρείται η χρονική διαδικασία των αγώνων και κυρίως των διαλειμμάτων για τη εύρυθμη λειτουργία του τουρνουά.

Γεννηθέντες: 2004 – 2005
Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο 09/03/2013
Γήπεδο: Καλυθιών
Διαστάσεις: ¼ του γηπέδου
Χρόνος: 15min & 15min
Διάλειμμα ημιχρόνου: νερό και γρήγορη αλλαγή εστιών
Διάλειμμα ανάμεσα στα παιχνίδια: 8-10 min
Σχέση: 6+1 ν 6+1
Εστίες: 3Χ2
Μέγεθος μπάλας: 4

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (2004-05) ΣΑΒΒΑΤΟ 09/03

 

Α ΟΜΙΛΟΣ

Β ΟΜΙΛΟΣ

1. ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΓΟΡΑΣ

1. ΟΜΑΔΑ ΡΟΔΟΣ

2. ΟΜΑΔΑ ΑΡΕΝΑ

2. ΟΜΑΔΑ ΕΥΚΛΗΣ ΣΟΡΩΝΗΣ

3. ΟΜΑΔΑ ΙΑΛΥΣΟΣ

3. ΟΜΑΔΑ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΘΙΩΝ

4. ΟΜΑΔΑ ΠΑΣΤΙΔΑ

4. ΟΜΑΔΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α ΟΜΙΛΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ 1: 10:00 – 10:30

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΡΕΝΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΙΑΛΥΣΟΣ –ΠΑΣΤΙΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 2: 10:40 – 11:10

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΙΑΛΥΣΟΣ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΡΕΝΑ – ΠΑΣΤΙΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 3: 11:20 – 11:50

 

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΠΑΣΤΙΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΡΕΝΑ – ΙΑΛΥΣΟΣ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: 12:00

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β ΟΜΙΛΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ 1: 12:15 – 12:45

 

ΡΟΔΟΣ – ΕΥΚΛΗΣ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 2: 12:55 – 13:25

 

ΡΟΔΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΕΥΚΛΗΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΓΩΝΑΣ 3: 13:35 – 14:05

 

ΡΟΔΟΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΣΑΔΑ (ΓΗΠΕΔΟ Α)

ΕΥΚΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ (ΓΗΠΕΔΟ Β)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ: 14:15

 

 

v Ημίχρονο με άμεση αλλαγή εστιών χωρίς χρονοτριβή

v Διάλειμμα μεταξύ των αγώνων: 10 min

v Να τηρείται η χρονική διαδικασία των αγώνων και κυρίως των διαλειμμάτων για τη εύρυθμη λειτουργία του τουρνουά.