Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Τον …φρέναρε και η ΑΕ Κατταβιάς!

Τον …φρέναρε και η ΑΕ Κατταβιάς!

0
evagoras katavia

Άλλο ένα φρένο στην πορεία του προς την κατάκτηση της 2ης θέσης στο πρωτάθλημα δέχθηκε ο Ευαγόρας. Αυτή τη φορά από την ΑΕ Κατταβιάς η οποία τον υποχρέωσε σε εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2 – 2. Ήταν η τρίτη ισοπαλία για την ομάδα του Γιώργου Σάββενα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια! Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στα πρώτα 25 λεπτά οι φιλο9ξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους ο οποίος κατάφερε να ισορροπήσει και να φθάσει στην ισοφάριση. Όμως οι «κιτρινόμαυροι» με μια αντεπίθεση πέτυχαν και δεύτερο τέρμα και πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ευαγόρας είχε την υπεροχή και «έκλεισε» τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ΑΕ Κατταβιάς έπαιζε έξυπνα τις αντεπιθέσεις ενώ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.
Μόλις στο 6’ ο Μυλωνάς με σέντρα σουτ από τα δεξιά ξεγέλασε τον Μπιλιά και έκανε το 0 – 1. Στο 35΄από σέντρα του Κώτσου από τα δεξιά και κεφαλιά του Καλούδη έγινε το 1 – 1. Είχε προηγηθεί απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμοιρόπουλου στο δεξί δοκάρι. Στο 45’ από κάθετη πάσα του Τσακμακίδη στον Καρπάτση, ο τελευταίος με σουτ από θέση τετ α τετ έκανε το 1 – 2. Στο 86΄ο Αμοιρόπουλος έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Ντόστι που εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το τελικό 1 – 1. Στο 92’ ο Τσομάνι έκανε σουτ και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χρυσόμαλου με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι ύστερα από υπόδειξη του «βοηθού» κ. Αυγερινού. Το εκτέλεσε ο Αμοιρόπουλος όμως ο Παπαθεοδώρου απόκρουσε.
Διαιτήτευσε ο Κόλλιας (Αυγερινού, Λάζος).
ΕΥΑΓΟΡΑΣ: Μπιλιάς (46’ Καραμπάς), Λυμπέρης, Τσιώνης, Αμοιρόπουλος, Λίλος (32’ Φράγκος), Ντόστι, Κώτσος (43’ λ.τ. Βαρέλης), Τσάκε, Καλούδης, Τσομάνι, Φιντικάκης
ΑΕ ΚΑΤΤΑΒΙΑΣ: Παπαθεοδώρου, Τριαλώνης (90’ Χρυσόμαλος), Γκιόζι (48’ Βλασακίδης), Μπουμπουλάκης, Ιντρίσα, Μυλωνάς, Μακριάς, Τσακμακίδης, Μερκούρης (61’ Μακρυδημήτρης), Κουλιμπάλι, Καρπάτσης