Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου To έκρινε ο Ατσίδης στις Φάνες

To έκρινε ο Ατσίδης στις Φάνες

0

Ένα γκολ που σημείωσε ο Ατσίδης με κεφαλιά στο 12′ ήταν αρκετό προκειμένου να δώσει τη νίκη στον Ακουσίλαο Φανών με 1 – 0 σε βάρος του Ευαγόρα. Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Φανών και δεν είχε να προσφέρει και πολλές συγκινήσεις μιας και στο μεγαλύτερο του διάστημα ήταν μέτριο. Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν για περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους ωστόσο ήταν ανούσιοι καθώς ναι μεν πλησίαζαν τα αντίπαλα καρέ αλλά έδειχναν σαν να μην ξέρουν πως να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Το ίδιο περίπου σκηνικό εκτυλίχθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ακουσίλαο να προσπαθεί να θωρακίσει την άμυνα του και να τα καταφέρνει μιας και ο Ευαγόρας δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ. Το κατάφερε μόνο μετά το 80′ όταν σε δυο περιπτώσεις μετά από σουτ των Χεκιμάϊ και Λυκοπάντη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καρανικόλα. Ήταν δυο πολύ καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους προκειμένου να πετύχουν την ισοφάριση.

Το μοναδικό τέρμα λοιπόν σημείωσε ο Ατσίδης στο 12′. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, η μπάλα έφθασε στην μεγάλη περιοχή και ο Ατσίδης πήρε την κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Η μπάλα βρήκε και σε αμυνόμενο και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 1 – 0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο δεξί δοκάρι μόλις στο 2′ σε μια φάση που έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ευαγόρα.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Βλάχος (Λυριστής, Γιαννούλης)

ΑΚΟΥΣΙΛΑΟΣ: Καρανικόλας, Σαράντης, Κοκκάρης, Χριστοδούλου, Τσουβαλάς, Αρφαράς, Σαράντης (75′ Μπαλής), Ράκκας, Μαργαρίτης (60′ Κουτσουμπάρης), Σάββας (86′ Ζουρούδης), Ατσίδης
ΕΥΑΓΟΡΑΣ: Σκαρπέτης, Αράπης, Θύμιο (70′ Κλόντι), Σ. Σταματούλας, Σταματούλας, Δραμουντανής, Χεκιμάϊ, Αντωνίου, Λυκοπάντης, Πελαρδής (58′ Σκούρας), Πάνο