Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Τη Δόξα-σε ο Ορφανός

Τη Δόξα-σε ο Ορφανός

0
aod_doksa

Στις νίκες επέστρεψε η Δόξα Ψίνθου που επιβλήθηκε με 2-1 του Διαγόρα Βατίου στο γήπεδο της και πήρε βαθιά ανάσα, αφού απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Το συγκρότημα του Ανδρέα Βλασόπουλου εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι Βατενοί έμειναν με δέκα παίκτες για να κρατήσουν μέχρι το τέλος το προβάδισμα τους, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από τη Ψίνθο. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ορφανός που ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της Δόξας.
Μετά από ένα μέτριο σε θέαμα πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος με στόχο να παίξουν επιθετικά για να φτάσουν στη νίκη. Ο Διαγόρας προηγήθηκε με τον Γιαννακόπουλο στο 55ο λεπτό για να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ορφανός στο 70’ μετά από ανατροπή του Αλιάι από τον Μέντο. Ο ίδιος παίκτης στο 77’ «έγραψε» το 2-1 με κοντινή κεφαλιά. Για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι Γιαννακόπουλος (80’) και Πάνου (82’).

Δόξα Ψίνθου: Ματακάκης, Καρίκης, Σταμούλης, Βιτσέντζος (75’ Καραγιάννης), Πλύγκος (52’ Αλιάι), Στάππας, Ορφανός, Τσοπάνογλου (85’ Φράγκος), Γ. Καρίκης, Τσούλος, Νικολός
Διαγόρας Βατίου: Αναστασάς, Καμπούρης (46’ λ.τ. Αρφαράς), Μέντος, Ζωάννου, Ροδίτης, Πάνου, Ζουρούδης, Γιαννακόπουλος, Μικιού, Παπάς (76’ Καρπαθάκης), Παπαδόπουλος