Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Θετικό πρόσημο για το Δωδεκανησιακό beach volley

Θετικό πρόσημο για το Δωδεκανησιακό beach volley

0

Θετική η παρουσία σε ένα ακόμη τελικό τουρνουά Πανελληνίου Πρωταθλήματος για το Δωδεκανησιακό μπιτς βόλεϊ.

Στο LOUTRAKI JUNIORS K17 FINALS που πραγματοποιήθηκε 30-31 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Sport Camp στο Λουτράκι στα αγόρια, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου από την Κω και ο συμπαίκτης του Μάνος Μουτάφης (Κρήτη) νίκησαν στον μικρό τελικό τους Παύλο Αυγερινίδη/Μάριο Σδραυκάκη με 2-0 (21-11,21-12) και κατέκτησαν την 3η πανελλήνια θέση στους παίδες.

Πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν οι Κυριάκος Κεσκίνης και Ανδρέας Κοντοστάθης αφού επικράτησαν στον τελικό των Αθηναίων Νίκου Μάντζιου και Ανδρέα Μωραΐτη με 2 – 0 σετ (21-12, 21-16).

Αποτελέσματα ομάδας:

Ντανίκας / Σταμούλης -Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0 – 2 (10-21,16-21)

Αυγερινίδης / Σδραυκάκης – Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 – 1 (8-21,22-20,15-11)

Γαλιάκης / Γαλιάκης vs Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0-2 (12-21,19-21)

Ημιτελική φάση:

Κεσκίνης /Κοντοστάθης – Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 – 0 (21-18,21-15)

Μικρός τελικός:

Μουτάφης / Παπαϊωάννου – Αυγερινίδης / Σδραυκάκης 2 – 0 (21-11,21-12)

Στα κορίτσια φετινές πρωταθλήτριες Ελλάδας στις κορασίδες είναι η Ελένη Καλουτσάκη και η Θέμις Ματαλλιωτάκη από την Κρήτη που νίκησαν σε ένα συναρπαστικό τελικό, στο τάι μπρέικ, τις Θεσσαλονικιές  Ελένη Αλεξόγλου και Μυρτώ Πασχαλάκη (2-1, 13- 21, 21-17, 15-12).

5ες στην Ελλάδα κατατάχτηκαν οι ροδίτισσες Νικολέτα Γκίκα / Κάλλια Θαρρενάκη και Αγάπη Ευθυμίου / Ραφαέλα Κουκιά.

Να σημειωθεί ότι τις δύο ήττες που έκαναν τα δύο ροδίτικα ζευγάρια ήταν από τις φιναλίστ του τουρνουά.