Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τελχινίδα: Νέα νίκη τίτλου

Τελχινίδα: Νέα νίκη τίτλου

0
telxinida neanides2

Με άλλη μία νίκη συνέχισαν την πορεία τους προς τον τίτλο οι νεανίδες της Τελχινίδας.
Τη Δευτέρα το βράδυ η Τελχινίδα έκανε την 5η νίκη σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στην πολλά υποσχόμενη ομάδα του Φοίνικα. Πολλοί φίλοι και των δύο ομάδων βρέθηκαν στο παγωμένο και με ελλιπή φωτισμό κλειστό της Κρεμαστής και παρακολούθησαν έναν ποιοτικό αγώνα με συναρπαστικές φάσεις που θα ζήλευαν και ομάδες γυναικών.
Στο 1ο και στο 3ο σετ το καλό σερβίς και η αποτελεσματική επίθεση έδωσαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα της Ρόδου και τελικά και τα σετ με 13-25 και 17-25 αντίστοιχα.
Στο 2ο σετ η πολύ καλή απόδοση του Φοίνικα και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων έκαναν αρχικά το σκορ 6-0 και στη συνέχεια 14-2. Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα αντέδρασε και κατάφερε με το εκπληκτικό 4-23 να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει το σετ με 18-25.
Η Τελχινίδα, η οποία είναι και μαθηματικά η φετινή πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου στις Νεανίδες, την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Διαγόρα στο Βενετόκλειο.
ΑΕΣΠ Φοίνικας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 69΄(13-25 σε 17΄, 18-25 σε 27΄και 17-25 σε 25΄)
Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης): Μαρία Μουζουράκη, Ειρήνη Αρχαγγελίτη, Χρυσάνθη Κάππα, Στεργία Λαού, Κυρ. Χατζηβάσιλα, Πηγή Κάλφα, Δέσποινα Βόλα, Μαρία Σκουφρη, Παντελία Τζέυ, Σταματία Αθανασάκη, Κυρ. Κατινα, Μαρία Σαΐτη (λ), Παν. Αθανασίου και Γεωργία Μαλιωτάκη (λ).
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Γεωργία Βερβερίδη, Δέσποινα Κρητικού, Δέσποινα Καραγιάννη, Χριστίνα Παπαδοπούλου, Κική Μυρωνίδου, Ματίλντα Πέτσι, Γιοζεφίνα Ντάιγα, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ανθή Γκίκα, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Εύη Μανωλάκη (λ), Φαμπιόλα Τερζίου και Ντιλεκ Χουσεΐν.
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Σταματίου και ο Νίκος Χατζησταυρίδης.

Βαθμολογία Νεανίδων:

Ομάδες                    Αγ            Βαθμ        Nίκες       Ήττες       σετ +        σετ –

1              Τελχινίς                   5              10            5              0              15            2

2              Αθλ. Κω                   6              10            4              2              14            6

3              Φοίνικας                  5              6              1              4              3              13

4              Διαγόρας                 4              4              0              4              1              12