Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Τελχινίδα: Άλλη μια πρωτιά

Τελχινίδα: Άλλη μια πρωτιά

0
volei_telxinida3
Άλλη μια πρωτιά για την Τελχινίδα στα φετινά πρωταθλήματα βόλεϊ. Μετά τις γυναίκες και η ομάδα των Νεανίδων τερμάτισε στην 1η θέση στον όμιλο της Ρόδου. Η κατάκτηση της 1ης θέσης στην Α΄ φάση (φάση ομίλων) του πρωταθλήματος Δωδεκανήσου ήρθε μετά τη μεγάλη νίκη των αθλητριών του Νίκου Τσιντομηνά εναντίον της ομάδα του Διαγόρα. Σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα που κρίθηκε στο 5ο σετ και παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι, οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος για τη νίκη παίζοντας σπουδαίο βόλεϊ για σχεδόν δύο ώρες.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 3-2 σε 112΄ (21-25 σε 30΄, 25-16 σε 22΄, 25-22 σε 29΄, 21-25 σε 23 και 15-05 σε 24΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αγγελική Παϊζάνη, Γιούλα Χατζηγιαννάκη, Ελισάβετ Αμορανίτη, Μαρία Βρατσάλη, Νένα Κουκουγκέλη, Πατσά Αλεξάνδρα, Δέσποινα Παπαθεοδωράκη, Μαριέττα Χατζηαντωνίου και Εύη Δημογεροντάκη.
Διαγόρας: (Πάνος Δικαστόπουλος) Γαρυφαλιά Λαγάκη, Αικατερίνη Αμπραζη, Μαρία Καραγιάννη,  Καθολική Μαλιάκα, Μπιλ. Λαζοπούλου, Νεφέλη Δικαστοπούλου, Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Αμαλία Τσιτσιπά, Ασημ. Μαλλιάκα και Ταμάρα Ντμιτρίεβα (λίμπερο).

Διαιτητές ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης, ο Κων/νος Τζάνος  και ο Σάκης Κυπριώτης.
Κατηγορία Γυναικών
Το δυνατό ξεκίνημα του Διαγόρα του έφερε το 1ο σετ αλλά η συνέχεια άνηκε στον πρωταθλητή Κλεάνθη
ΑΕΣ Κλεάνθης – ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ
Κλεάνθης: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Μαρίνα Τζανουδάκη, Αλίκη Σίμου, Στυλιανή Μπουγιούρη, Βαλσαμίνα Τσιράκου,  Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Χρύσα Λιάσκα, Κατερίνα Τζανουδάκη, Εμμανουέλλα Βολονάκη, Μαρία Καζακίδου, Ευμορφία Αγγελή και Μαρία Μαθιουδάκη (λίμπερο).
Διαγόρας: (Πάνος Δικαστόπουλος) Χριστιάνα Παναγίδου, Α. Δακανάλη, G. Gabeuseva, Αγάθη Μπόνη, Μ. Γιώτη, Χριστίνα Βαλσαμίδου, Ματίνα Γιαννέλη, Φανή Ζακίλα, Νεφέλη Δικαστοπούλου, Γ. Λαγάκη, Μαριάννα Γρηγοράκη και Ταμάρα Ντιμιτρίεβα (λίμπερο)
Διαιτητές ήταν του αγώνα ήταν οι Λάζαρος Λαζαράκης, Σάββας Πάττας και Μαίρη Παπαδούλη.
Στον άλλο αγώνα του γυναικείου πρωταθλήματος ο ΡΣΦΠ Τελχινίς θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (10/2) τον Ήλιο Ιαλυσού.
Κατηγορία Ανδρών
Δε δυσκολεύτηκε με αντίπαλο τον Διαγόρα ο πρωταθλητής Κλεάνθης και πέρασε εύκολα από την Τέντα με 3-0 σετ. Διαγόρας – ΑΕΣ Κλεάνθης 0-3 σετ
Αναβλήθηκαν (λόγω κακοκαιρίας) οι αναμετρήσεις σε έφηβους και άνδρες του ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω εναντίον του ΑΣ Ήλιου Ιαλυσού.