Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τελχινίς: Πρόκριση στο Final-4 του κυπέλλου γυναικών

Τελχινίς: Πρόκριση στο Final-4 του κυπέλλου γυναικών

0

Χρειάστηκαν 133 λεπτά αγώνα και τάι μπρέικ για βγει ο νικητής του προκριματικού αγώνα του κυπέλλου γυναικών ανάμεσα στον ΡΣΦΠ Τελχινίς και τον ΠΑΟΚ Ρόδου. Η εμπειρία των αθλητριών του ΠΑΟΚ απέναντι στην παράδοση και στον ενθουσιασμό των νεαρών κοριτσιών της Τελχινίδας που κατάφεραν με διπλή ανατροπή να πάρουν την πρόκριση για το φετινό Final-4.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και αυτό φάνηκε από το 1ο σερβίς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Μετά το 14-14 οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 14-18 αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να ισοφαρίσει σε 22-22. Η Τελχινίδα είχε δύο σετ μπολ (23-24, 24-25) αλλά δεν τα κατάφερε και τελικά οι γηπεδούχες πανηγύρισαν την κατάκτηση του σετ με 27-25.

Στο 2ο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 12-11 αλλά στο σημείο αυτό ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 20-14. Πέντε σερί πόντοι της Τελχινίδας έκαναν το 20-19. Οι επόμενες φάσεις ήταν μοιρασμένες με τον ΠΑΟΚ να έχει το 1ο σετ μπολ (24-23) αλλά αυτή τη φορά η Τελχινίδα, πιο αποτελεσματική επιθετικά, πήρε το σετ με 25-27.

Στα επόμενα δύο σετ η αγωνιστική εικόνα δε θύμιζε κάτι από τα δύο πρώτα. Στο 3ο οι αθλήτριες του Πάνου Δικαστόπουλου κυριάρχησαν και έφτασαν εύκολα στο 2-1 με 25-17.

Στο επόμενο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Τελχινίδας επιβλήθηκε άνετα με 25-15 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ οι αθλήτριες της Τελχινίδας είχαν περισσότερες δυνάμεις, πίεσαν το σερβίς και πήραν πολλούς πόντους από κόντρα μπάλα. Προηγήθηκαν αρχικά 9-2, στη συνέχεια 13-5, για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 15-9 και να πάρουν την μεγάλη αυτή πρόκριση.

Στο Final-4 που είναι προγραμματισμένο για τις 6 & 7 Νοεμβρίου η Τελχινίδα θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον νικητή του ζευγαριού Ροδίων άθλησις – ΑΕΣΠ Φοίνικας (Κυριακή 5μμ)

ΠΑΟΚ-ΡΣΦΠ Τελχινίς 2-3 σετ σε 133΄(27-25 σε 30΄, 25-27 σε 34΄, 25-17 σε 25΄, 15-25 σε 24΄και 09-15 σε 20΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ραφαέλλα Ζωγράφη, Κωνσταντίνα Μωραΐτη, Γκιουλ Μπεκιρογλου, Μελίνα Γιακουμάκη, Πάολα Σουσάρι, Νικολέτα Γκίκα (λ), Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη, Λυδία Ξένου (λ), Σταυρούλα Καλιόζη, Σεβγκή Τσερκές-Σουτζίου, Παρασκευή Τσιλιμίγκα και Αριέτα Τερζίου
ΠΑΟΚ: (Πάνος Δικαστόπουλος) Άννα Μηλοπούλου, Ευρύκλεια Βαρδιδάκη, Μαρία Φραντζέσκου, Ματίνα Αμερικάνου, Μιχαλίτσα Βενετοκλή, Αγλαΐα Σκορδά, Σοφία Στολίδου, Ευχάρις Μαυρίδου, Κόνη Κλαδίτη (λ), Ντιλέκ Χουσεΐν, Σμαράγδα Αφεντάκη (λ), Μαρίνα Καραγιάννη και Ματίνα Γιαννέλη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης, η Μαρία Ινγγλέση και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.