Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τελχινίς: Νίκησαν η έφηβοι, έχασαν οι νεάνιδες

Τελχινίς: Νίκησαν η έφηβοι, έχασαν οι νεάνιδες

0

Την ήττα γνώρισαν στην 5η αγωνιστική οι νεάνιδες της Τελχινίδας. Είχαν να χάσουν από τις 31 Ιανουαρίου του 2016 και ηττήθηκαν το Σάββατο στο Βενετόκλειο από τον Διαγόρα με 0-3 σετ.

Οι νικήτριες ήταν καλύτερες σε όλον τον αγώνα και με τη νίκη τους αυτή πήραν προβάδισμα για την κατάκτηση της 1ης θέση στην κανονική περίοδο. Η Τελχινίδα αντέδρασε μόνο στο 3ο σετ στο οποίο προηγήθηκε με 15-7 αλλά ο Διαγόρας με σερί 14 πόντων(!) έκανε το 15-21 για να πάρει τελικά το σετ με 17-25.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 0-3 σετ σε 82΄(23-25 σε 25΄, 19-25 σε 27΄και 17-25 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Γιοζεφίνα Νταΐγια (λ), Αριέτα Τερζίου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Ιωάννα Μετζιώτη, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μελίνα Τερζή, Ανθή Γκίκα, Πάολα Σουσάρι, Ραφαέλα Ζωγράφη, Ελένη Μαστόρου και Σταματίνα Γκιζέττη.

Διαγόρας: (Αποστόλης Ναλμπάντης) Μ. Αμπλιανίτη (λ), Αγ. Κυπριώτη, Ε. Κυπριώτη, Ε. Μαμαλίγκα, Α. Προβατοπούλου, Αν. Κυπριώτη, Ρ. Κυπριώτη, Δ. Μπάρκα, Β. Πανιέρα και Α. Τάκκο.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Βαθμολογία Νεανίδων (5 αγων.)

1η Διαγόρας 12 (13-5 σετ)

2η Τελχινίς 12(12-3 σετ)

3η Φοίνικας* 3 (4-10 σετ)

4η Ροδίων άθλησις* 0 (3-12 σετ)

(*) Ροδίων άθλησις και Φοίνικας έχουν 1 αγώνα λιγότερο

Για το πρωτάθλημα των εφήβων η Τελχινίδα επικράτησε εκτός έδρας του Φοίνικα με 0-3 σετ.

Σε ένα ματς στο οποίο και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη, οι επιθετικοί της Τελχινίδας ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

ΑΕΣΠ Φοίνικας-ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 84΄(19-25 σε 27΄,21-25 σε 27΄και 22-25 σε 30΄)

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Θ. Ανανίας, Μ. Ανθης, Γ. Κουκιάς, Ε. Μαμαλίγκας, Ρ. Σαμπάνης, Ι. Αναστασάς, Ε. Καραθεοδώρου, Λ. Λουκανίδης και Δ. Σαμπάνης (λ)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Τάσος Αμπλανίτης, Δημήτρης Καλιόζης, Ηλίας Ρέγκλης, Άλμπι Σωτηρίου, Σεβαστός Φιλίππου, Εμρέ Μποζατζή (λ), Δημήτρης Λαζαράκης και Αντώνης Χατζηγεωργίου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σάββας Πάττας και η Ανθούλα Δόση.

Στη βαθμολογία των εφήβων σε 3 αγώνες, στην 1η ο ΑΟ αθλοπαιδιών με 8 βαθμούς (8-4 σετ), ακολουθεί η Τελχινίδα με 5 β (7-5) και στην 3η θέση ο Φοίνικας χωρίς βαθμό (0-6 σετ) αλλά με έναν αγώνα λιγότερο.