Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τελχινίς: Νίκες για γυναίκες και νεάνιδες και ήττα για εφήβους

Τελχινίς: Νίκες για γυναίκες και νεάνιδες και ήττα για εφήβους

0

Τη Πέμπτη (8/11) οι γυναίκες και οι έφηβοι της Τελχινίδας ταξίδεψαν στην Κω και αντιμετώπισαν τις αντίστοιχες ομάδες του τοπικού ΑΟ Αθλοπαιδιών.

Οι κυπελλούχες Δωδεκανήσου με εξαίρεση την αρχή του 1ου σετ δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από τη νεανική ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου και επικράτησαν άνετα με 0-3 σετ.

ΑΟ Αθλοπαιδιών – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 67΄(13-25 σε 20΄, 08-25 σε 22΄ και 06-25 σε 25΄)

ΑΟ Αθλοπαιδιών: (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Δ. Αϊβαλιώτη, Α. Βλαχοκώστα, Τ. Διακογιώργη, η. Μισίρη, Θ. Γεωργίου (λ), Β. Δασκάλου, Α. Θεοδωρέλου, Α. Κώστογλου (λ), Α. Ματσούρη, Δ. Πάττα. Μ. Σουτζούμ, Ε. Χατζηνικολάου, Χ. Στραβοπόδι και Φ. Χατζηπαυλή.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ελένη Μητροπούλου (8 πόντοι), Αγλαΐα Σκορδά (6π), Φαμπιόλα Τερζίου 15π), Ντιλέκ Χουσεΐν (1π), Μαριλιάνα Σούρδη (4π), Μαρία Βρατσάλη (12π), Ματίνα Γιαννέλη (3π) και Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ) (1π)

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Νίκος Χατζησταυρλιδης, η Νικολέττα Κρίτσα και ο Δημήτρης Ανδρέου.

25

Στον αγώνα των εφήβων, ο οποίος ακολούθησε την αναμέτρηση των γυναικών στο κλειστό της Κω, οι ροδίτες δυσκόλεψαν πολύ τους γηπεδούχους και έφθασαν πολύ κοντά στο να κριθεί ο νικητής στο τάι μπρέικ αφού έχασαν το 4ο σετ στις λεπτομέρειες με 26-24.

ΑΟ Αθλοπαιδιών – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-1 σετ σε 67΄(25-13 σε 17΄. 25-21 σε 17΄. 18-25 σε 27΄και 26-24 σε 30΄)

ΑΟ Αθλοπαιδιών: (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Γιώργος Γεροβασίλης, Παντελής Ζαμάγιας, Φραντζής Καζαμίας, Ιωάννης Καρδούλιας, Σάββας Κυπριώτης, Αποστόλης Μαντούκος, Βαγγέλης Γιαννακός (λ), Κώστας Θανόπουλος, Θανάσης Καμπούρης (λ), Αναστάσιος Κωσταντόπουλος, Σταύρος Μαραγκός, Δημήτρης Παπαϊωάννου, Παναγιώτης Παπούλης και Στέφανος Σβουρένος.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Τάσος Αμπλανίτης, Δημήτρης Καλιόζης, Ηλίας Ρέγκλης, Άλμπι Σωτηρίου, Σεβαστός Φιλίππου και Αντώνης Χατζηγεωργίου

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Νικολέττα Κρίτσα, Δημήτρης Ανδρέου και Νίκος Χατζησταυρίδης.

Το Σάββατο (10/11) στο κλειστό του Διαγόρα πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Διαγόρας – Τελχινίς για το πρωτάθλημα νεανίδων. Η Τελχινίδα επικράτησε δύσκολα απέναντι στη μαχητική ομάδα του Αποστόλη Ναλμπάντη και έμεινε μόνη αήττητη στην κατηγορία.

Οι περσινές πρωταθλήτριες πήραν στην αρχή το προβάδισμα και προηγήθηκαν διαδοχικά με 3-9, 6-12, 18-23 για να κατακτήσουν τελικά το 1ο σετ με 20-25.

Στη συνέχεια, κυρίως, τα πολλά λάθη των αθλητριών του Νίκου Τσιντομηνά έφεραν τον Διαγόρα πολύ κοντά στην κατάκτηση του 2ου σετ αφού προηγήθηκε ακόμα και με 22-14. Η Τελχινίδα με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το σκορ στο 22-21 αλλά ο Διαγόρας πάλι προηγήθηκε με 24-22.

Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πήραν το σετ με 25-27.

Στο επόμενο σετ οι επιθετικές του Διαγόρα ήταν πιο αποτελεσματικές, επικράτησαν με 25-19 και μείωσαν σε 1-2 σετ.

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες έπαιξαν με πάθος και πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα. Στους κρίσιμους τελευταίους πόντους η Τελχινίδα ήταν καλύτερη και πήρε το σετ με 23-25 και τελικά τον αγώνα με 1-3 σε 121΄.

ΓΣ Διαγόρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 1-3 σετ σε 121΄ (20-25 σε 30΄, 25-27 σε 34΄, 25-19 σε 27΄και 23-25 σε 30΄)

Διαγόρας: (Αποστόλης Ναλμπάντης) Μ. Αμπλιανίτη (λ), Αγ. Κυπριώτη, Ε. Κυπριώτη, Ε. Μαμαλίγκα, Α. Προβατοπούλου, Αν. Κυπριώτη, Ρ. Κυπριώτη, Δ. Μπάρκα, Β. Πανιέρα και Α. Τάκκο.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Ζοζεφίνα Νταΐγια, Δήμητρα Βαρτζιά, Δέσποινα Κρητικού, Κική Μυρωνίδου, Αριέτα Τερζίου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Μιχαέλα Βογιατζή, Ιωάννα Μετζιώτη, Ανθή Γκίκα, Πάολα Σουσάρι και Εύη Μανωλάκη (λ).

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαρία Ινγγλέση.