Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τελχινίδα: Πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι νεάνιδες

Τελχινίδα: Πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι νεάνιδες

0

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το πρωτάθλημα Δωδεκανήσου στις νεάνιδες με τον ΡΣΦΠ Τελχινίς να κατακτά αήττητος τον τίτλο.

Στον τελικό του φετινού Final-4 που διεξήχθη στο Βενετόκλειο τα κορίτσια της Τελχινίδας επικράτησαν μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό του Φοίνικα με 3-1 σετ και πανηγύρισαν την 4η συνεχόμενη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου της κατηγορίας. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Διαγόρας που νίκησε στον μικρό τελικό τον ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω με 3-0.

Η Τελχινίδα που έχει φέτος χορηγό την επιχείρηση «Delicious Corner Coffee & Food» προκρίθηκε στον τελικό νικώντας την ομάδα της Κω με 3-0 σετ ενώ με το ίδιο σκορ ο Φοίνικας απέκλεισε τον Διαγόρα.

Ο τελικός πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το μεσημέρι στο Βενετόκλειο παρουσία πάρα πολλών φιλάθλων οι οποίοι δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Οι αθλήτριες της Τελχινίδας αιφνιδιάστηκαν στην αρχή του ματς από το δύσκολο σερβίς των αντιπάλων τους και έμειναν πίσω στο σκορ (2-5 και 12-16). Στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 16-16 και κατάφεραν στους τελευταίους κρίσιμους πόντους να είναι πιο αποτελεσματικές και να πάρουν το σετ με 25-21.

Στο επόμενο σετ ο Φοίνικας ήταν καλύτερος και παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα ισοφάρισε σε 1-1 σετ (15-25).

Η Τελχινίδα αντέδρασε, ξέφυγε από την αρχή του 3ου σετ αρχικά με 6-3 και στη συνέχεια 12-8 και όταν ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 13-13 το πολύ καλό σερβίς και η άμυνα τής έδωσαν πολλές επιτυχημένες κόντρα επιθέσεις και με 25-20 έκανε το 2-1 στα σετ.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα και στο 4ο σετ για τις αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά που έκαναν γρήγορα το 7-1 αλλά τα κορίτσια του Φοίνικα δεν τα παράτησαν, ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν σε 15-15 και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως το 19-19. Πάλι όμως η Τελχινίδα κατάφερε να ξεφύγει την κατάλληλη στιγμή και στο ‘set point – match point’ ο άσσος της Ραφαέλας Ζωγράφη (25-20) αποτέλεσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς τόσο των αθλητριών στο παρκέ όσο και των φίλων του ροδίτικου σωματίου στις κατάμεστες εξέδρες του Βενετοκλείου.

Πολύ καλή η διαιτησία των Λάκη Λαζαράκη, Σάββα Πάττα και Μαρίας Ινγγλέση.

Η νίκη στον τελικό του πρωταθλήματος Κοριτσιών Κάτω των 20 ετών (Κ20 – νεανίδων) εκτός από τον τίτλο του πρωταθλητή στα Δωδεκάνησα έδωσε στον ΡΣΦΠ Τελχινίς και το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της Ζ΄ Περιφέρειας (Αιγαίο) με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Κυκλάδων. Θυμίζουμε ότι η Τελχινίδα το 2018-19 είχε κατακτήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Αιγαίου στις νεάνιδες και την 9η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Αποτελέσματα Final-4 Νεανίδων 2019-20

1ος Ημιτελικός: (1ος-4ος) Τελχινίς-Αθλοπαιδιές 3-0 σετ (25-06,25-17,25-15)

2ος Ημιτελικός: (2ος-3ος) Φοίνικας-Διαγόρας 3-0 (25-19,25-11,25-20)

Μικρός τελικός: Διαγόρας-Αθλοπαιδιές 3-0 σετ (25-18,25-12,25-15)

Τελικός: Τελχινίς-Φοίνικας 3-1 (25-21,15-25,25-20,25-20)

Μετά τον μεγάλο τελικό πραγματοποιήθηκε η κοπή της βασιλόπιτας της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου και στην συνέχεια έγινε η απονομή των μεταλλίων στις τρεις πρώτες ομάδες του Final-4.