Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Τα νέα του μπριτζ

Τα νέα του μπριτζ

0
bridge2

Το 38ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ζευγών Κατηγοριών για το 2015, σε τέσσερις ενότητες κατηγοριών 1-6, 6-9,9-11,12-16 και ο Β΄ Τελικός πραγματοποιήθηκαν στην Αθήνα στις 4-6 Δεκεμβρίου . Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου εκπροσωπήθηκε σε όλες τις ενότητες.
Στην κατηγορία 12-16 (Όπεν) συμμετείχαν δύο ζεύγη από τον Όμιλο, οι αθλητές Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε. και Λεριάς Ε. – Σιμάτης Α.. Τα 28 ζεύγη που προκρίθηκαν από όλη την Ελλάδα στο πρώτο στάδιο του τελικού αγωνίστηκαν σε 3 ημερίδες των 27 διανομών, μία την Παρασκευή και δύο το Σάββατο. Από αυτά, 12 ζεύγη προκρίθηκαν για το δεύτερο στάδιο του τελικού στον Υπερτελικό των Masters που έγινε την Κυριακή το πρωί. Στον Υπερτελικό των Masters τα 12 ζεύγη αγωνίστηκαν σε μια περίοδο 11 συναντήσεων των τριών διανομών σε κάθε συνάντηση, όλοι εναντίον όλων, για τις θέσεις 1 έως 12. Ο αγώνας έγινε με το σύστημα βαρόμετρο (οι διανομές κάθε γύρου ήταν ίδιες και στα έξι τραπέζια)με διάλειμμα, για την εξαγωγή και ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, μετά την ολοκλήρωση της τρίτης και έκτης συνάντησης. Το ζεύγος Καβαλάκης Ιωάννης – Ράμος Εμμανουήλ ήταν το μοναδικό ζεύγος από την Περιφέρεια που προκρίθηκε στην 12άδα και κατέκτησαν την 8η θέση.
Στην κατηγορία 9-11 συμμετείχαν οι αθλητές Ζερβός Ε. – Παπασάββας Γ. μαζί με άλλα 27 ζεύγη.
Στην κατηγορία 6-9 συμμετείχαν δύο ζεύγη οι αθλητές Κολιάη Ε. – Κολιάης Σ. που κατέκτησαν την 5η θέση και οι αθλητές Δημητρά Σ. – Ματθαίος Ι. που κατέλαβαν την 18η θέση σε σύνολο 32 ζευγών.
Στην κατηγορία 1-6 συμμετείχαν δύο ζεύγη οι αθλητές Τσαβαρή Ε. – Ραμος Β. και οι αθλητές Βεργή Κ. – Κοψιάς Ν. που κατέκτησαν την 8η θέση και την 12η θέση αντίστοιχα σε σύνολο 34 ζευγών.

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΜΠΡΙΤΖ
Την Δευτέρα 30 Νοεμβρίου διεξήχθη η 1η ημερίδα ζευγών Όπεν με την συμμετοχή 16 ζευγών. Τα αποτελέσματα είναι ως εξής:
1. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε. 67,85%
2. Γιαλλούσης Μ. – Δανελλάκης Δ. 61,50%
3. Καραγιάννη Ρ . – Καταξενός Γ. 59,12%
4. Παπαεμμανουήλ Δ. – Σβίγγος Ι. 57,14%
5. Γρηγοράς Ν. – Κουτσάκης Ι. 55,95%
Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου συμμετέχει με 18 άλλους ομίλους στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών Όπεν που διοργανώνει ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ κάθε Δευτέρα. Στο σύνολο 19 Ομίλων και 219 ζευγών που συμμετείχαν στην ημερίδα με τις ίδιες ακριβώς διανομές τα αποτελέσματα των αθλητών μας διαμορφώθηκαν και είναι τα παρακάτω:
4. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε. 64,86%
10. Καραγιάννη Ρ . – Καταξενός Γ. 62,84%
21. Γιαλλούσης Μ. – Δανελλάκης Δ. 59,19%

Την Τρίτη 1 Δεκεμβρίου διεξήχθη η 2η ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-9 με την συμμετοχή 15 ζευγών. Τα αποτελέσματα είναι ως εξής:
1. Κρητικός Χ. – Τσελεπής Λ. 64,75%
2. Πλίγκος Ε. – Πλίγκος Ι. 60,57%
3. Κολιάη Ε. – Κολιάης Σ. 59,45%
4. Μπονιάτη Δ. – Σταυρή Μ. 54,96%
5. Μακέστας Σ. – Μηνέττος Α. 52,23%

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου συμμετέχει με 7 άλλους ομίλους στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9 που διοργανώνει ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ κάθε Τρίτη. Στο σύνολο 8 Ομίλων και 96 ζευγών που συμμετείχαν στην ημερίδα με τις ίδιες ακριβώς διανομές τα αποτελέσματα των αθλητών μας διαμορφώθηκαν και είναι τα παρακάτω:

8. Κρητικός Χ. – Τσελεπής Λ. 61,83%
11. Πλίγκος Ε. – Πλίγκος Ι. 59,96%
20. Μακέστας Σ. – Μηνέττος Α. 56,72%

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του Ομίλου θα τα βρείτε στο σάιτ της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ www.hellasbridge.org . Τα νέα του Ομίλου μπορείτε να τα δείτε στην σελίδα στο facebook: Oamr Bridge Rhodes.