Τα νέα του μπριτζ

0
bridge sheraton

Την Τρίτη 19 Νοεμβρίου ολοκληρώθηκε ο προκριματικός αγώνας στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ομίλου στον 1ο όροφο του Ακταίον για το 36ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπριτζ Ζευγών Κατηγοριών που θα διεξαχθεί στην Αθήνα 29-30 Νοεμβρίου και 1 Δεκεμβρίου.
Οι προκριματικοί, και οι τελικοί όλων των κατηγοριών θα διεξήχθησαν με βαθμολογία IMP’s
εναντίον του μέσου όρου, και μετατροπή του συνόλου των IMΡs κάθε συνάντησης σε VPs.
Στους αγώνες των κατηγοριών 9-11 και 12-16(Όπεν), χρησιμοποιήθηκαν screens.
Οι διανομές στον αγώνα, ήταν προμοιρασμένες από υπολογιστή χωρίς, απολύτως,
κανέναν περιορισμό. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Πεζανάκης Νίκος.
Δικαίωμα πρόκρισης έχουν για τις κατηγορίες 1-6, 1-9, 1-11 και 12-16 (Όπεν) το 40% των συμμετεχόντων ζευγών στην κάθε κατηγορία με στρογγυλοποίηση στον πλησιέστερο μικρότερο ακέραιο αριθμό. Η πρόκριση μεταφέρεται στο επόμενο επιλαχών ζευγάρι, αρκεί να μην είναι και το τελευταίο στην κατηγορία του
Δημιουργήθηκαν 2 Όμιλοι λόγω μεγάλης συμμετοχής στον αγώνα.
Στον 1ο Όμιλο συμμετείχαν 10 ζεύγη κατ. 9-11 και 12-16(Όπεν) και τα τελικά αποτελέσματα είναι ως εξής:
1. 12.Καβαλάκης Ι. – 13. Ράμος Ε. 332,11Victory
2. 12.Γιαλλούσης Μ. – 13. Δανελλάκης Δ. 305,02 Victory
3. 10.Καλαβρέζος Ε. – 10. Πιρπιρής Δ. 285,03 Victory
4. 12.Βρούχος Ν. – 11. Κελεπέρας Κ. 271,03 Victory
5. 11.Τυραδέλλη Α. – 11. Τσάβαλος Α. 266,89Victory
6. 12.Καρακατσάνης Β. – 12. Καρακατσάνης Η. 261,78 Victory
7. 12.Λεριάς Ε. – 11. Σβίγγος Ι. 258,98 Victory
8. 11.Γιαννιού Α. – 11. Σιμάτης Α. 251,06 Victory
9. 10.Μπόνης Α. – 10. Παυλούς Δ. 236,46 Victory
10. 10.Καταξενός Γ. – 10.Παπαεμμανουήλ Δ. 231,64 Victory

Την 1η θέση στην κατηγορία 12-16(Όπεν) κατέλαβαν οι αθλητές Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε. και για την κατηγορία 9-11 οι αθλητές Καλαβρέζος Ε. – Πιρπιρής Δ.

Στον 2ο Όμιλο συμμετείχαν 16 ζεύγη κατ. 1-6 και 6-9 και τα τελικά αποτελέσματα είναι ως εξής:

1. 9. Καραγιάννη Ρ. – 8. Κούτρη Β. 191,16 Victory
2. 8. Κολιάη Ε. – 9. Κολιάης Σ. 174,25 Victory
3. 9. Γιάκλος Κ. – 9. Κλούβας Ι. 173,75 Victory
4. 6. Καλοπήτας Β. – 6. Τσελεπής Λ. 163,73 Victory
5. 7. Δημητρά Σ. – 7. Γρηγοράς Ν. 159,98 Victory
6. 4. Μακέστας Σ. – 5. Παλογιαννίδης Μ. 157,13 Victory
7. 7. Κώστογλου Κ. – 9. Μπίνης Γ. 153,84 Victory
8. 3. Πλίγκος Ε. – 2. Χατζηνικόλας Σ. 149,96 Victory
9. 7. Αναστάχας Λ. – 6. Παυλούς Γ. 147,98 Victory
10. 9. Χατζηιωάννου Ε. – 9. Παληγιάννης Φ. 144,14 Victory
11. 9. Αγαπητού Σ. – 8. Στεφανής Π. 144,06 Victory
12. 3. Ματθαίου Σ. – 5. Σιμάτη Μ. 143,83 Victory
13. 8. Δουλγέρη Α. – 8. Τσιμπιδάκη Ε. 142,13 Victory
14. 5. Τσαβαρή Ε. – 3. Χητά Ε. 128,30 Victory
15. 5. Παπαμιχαήλ Σ. – 6. Πετρίδης Β. 120,70 Victory
16. 1. Βεργή Κ. – 2. Κουφού Α. 105,06 Victory
Την 1η θέση για την κατηγορία 6-9 κατέλαβαν οι αθλήτριες Καραγιάννη Ρ. – Κούτρη Β. και για την κατηγορία 1-6 οι αθλητές Καλοπήτας Β. – Τσελεπής Λ.
Οι αριθμός πριν από το επίθετο του αθλητή δηλώνει την κατηγορία που είναι σύμφωνα με την επετηρίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ στις 31 Αυγούστου 2013.
Την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου στον Όμιλο Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου συνέχισε το τουρνουά ομάδων κατηγορίας 1-16 με την συμμετοχή 11 ομάδων και τα αποτελέσματα μετά από 6 αγώνες είναι ως εξής:

1. Ομάδα Ράμου με τους αθλητές Βρούχο Ν., Ράμο Ε., Καβαλάκη Ι., Κελεπέρα Κ. με 87,96 Victory.
2. Ομάδα Τυραδέλλη με τους αθλητές Τυραδέλλη Α., Τσάβαλος Α., Καρακατσάνη Β., Καρακατσάνη Η., Σβίγγο Ι. με 82,92 Victory.
3. Ομάδα Γιαλλούση με τους αθλητές Δανελλάκη Δ., Γιαλλούση Μ., Διακοσταματίου Ν., Τσαγκαλίδη Δ., με 74,28 Victory.
4. Ομάδα Πιρπιρή με τους αθλητές Πιρπιρή Δ., Καταξενό Γ., Κολιάη Ε., Κολιάη Σ., Καλαβρέζο Ε., Μαυρονικόλα Ι. με 64,69 Victory.
5. Ομάδα Αγαπητού με τους αθλητές Αγαπητού Σ., Μακέστα Σ., Παλογιαννίδης Μ., Στεφανής Π., Φυσίκα Π., Παπαμιχαήλ Σ. με 59,90 Victory
6. Ομάδα Τσελεπή με τους αθλητές Τσελεπή Λ., Δημητρά Σ., Γρηγορά Ν., Κουτσάκη Ι. με 59,41 Victory.
7. Ομάδα Παπασάββα με τους αθλητές Παπασάββα Γ., Γιάκλο Κ., Παληγιάννη Φ., Κλούβα Ι., Χατζηιωάννου Ε. με 59,04 Victory.
8. Ομάδα Μπόνη με τους αθλητές Μπόνη Α., Καραγιάννη Ρ., Τσαβαρή Ε., Χητά Ε., Κούτρη Β. με 50,39 Victory.
9. Ομάδα Παυλούς με τους αθλητές Παυλούς Γ., Αναστάχας Λ., Μπίνη Γ., Κώστογλου Κ. με 50,30 Victory.
10. Ομάδα Βολονάκη με τους αθλητές Βολονάκης Π., Ανθούλας Κ., Τσέτσερη Κ., Χατζηνικόλα Σ., Πλίγκος Ε. με 40,19 Victory.
11. Ομάδα Χατζησάββα με τους αθλητές Χατζησάββα Δ., Ματθαίου Σ., Σταυρή Μ., Χατζηγεωργίου Δ., Σιμάτη Μ. με 24,07 Victory.

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου ενημερώνει τα μέλη του ότι την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου θα ξεκινήσουν μαθήματα μπριτζ για προχωρημένους. Όσοι αθλητές ενδιαφέρονται να τα παρακολουθήσουν να σημειώσουν το όνομά τους στον πίνακα ανακοινώσεων.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα θα τα δείτε στο σάιτ της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ www.hellasbridge.org .