Τα νέα του μπριτζ

0
bridge sheraton

Την Δευτέρα 11 Νοεμβρίου διεξήχθη η 5η ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-16 και τα αποτελέσματα είναι ως εξής:

1. Γιαννιού Μ. – Σιμάτης Α. 65,62%
2. Αναστάχας Λ. – Παυλούς Δ. 59,52%
3. Βρούχος Ν. – Κελεπέρας Κ. 57,14%
4. Τσελεπής Λ. – Σβίγγος Ι. 52,38%
5. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε. 50,52%

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου συμμετέχει με 13 άλλους ομίλους στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-16 που οργανώνει ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ κάθε Δευτέρα. Στο σύνολο 14 ομίλων και 156 ζευγών που συμμετείχαν στην ημερίδα με τις ίδιες ακριβώς διανομές τα αποτελέσματα των αθλητών μας διαμορφώθηκαν και είναι:

1. Γιαννιού Μ. – Σιμάτης Α. 66,56%
21. Αναστάχας Λ. – Παυλούς Δ. 58,09%
38. Καβαλάκης Ι. – Ράμος Ε. 55,79%

Την Τρίτη 12 Νοεμβρίου συνεχίστηκε το τουρνουά ομάδων κατηγορίας 1-9 με την συμμετοχή 8 ομάδων. Τα αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγώνες είναι ως εξής:

1. Η ομάδα Γιάκλου με τους αθλητές Γιάκλο Κ., Κλούβα Ι., Χατζηιωάννου Ε., Παληγιάννη Φ. με 65,78 Victory.
2. Η ομάδα Τσελεπή με τους αθλητές Τσελεπή Λ., Παυλούς Γ., Καλοπήτα Β., Περδικάρη Κ., Φοιτό Σ. με 53,02 Victory.
3. Η ομάδα Κολιάη με τους αθλητές Κολιάη Ε., Κολιάη Σ., Κώστογλου Κ., Μπίνη Γ. με 50,52 Victory.
4. Η ομάδα Καραγιάννη με τους αθλητές Καραγιάννη Ρ., Δημητρά Σ., Χητά Ε., Κούτρη Β. με 41,04 Victory.
5. Η ομάδα Χατζηνικόλα με τους αθλητές Χατζηνικόλα Σ., Πλίγκο Ε., Βολονάκη Π., Ανθούλας Κ. με 39,91 Victory.
6. Η ομάδα Αγαπητού με τους αθλητές Αγαπητού Σ., Παλογιαννίδη Μ., Μακέστα Σ., Μηνέττο Α. με 26,99 Victory.
7. Η ομάδα Κουφού με τους αθλητές Κουφού Α., Βεργή Κ., Ματθαίου Σ., Σιμάτη Μ. με 23,92 Victory.
8. Η ομάδα Φιλίππου με τους αθλητές Φιλίππου Κ., Φώκιαλη Ε., Καραγιουσούφ Τ., Παπαμιχαήλ Σ. με 18,82 Victory.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΠΖΕΥΓΩΝ 2013
Την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου ξεκίνησε ο προκριματικός αγώνας στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ομίλου στον 1ο όροφο του Ακταίον για το 36ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπριτζ Ζευγών Κατηγοριών που θα διεξαχθεί στην Αθήνα 30 Νοεμβρίου και 1-2 Δεκεμβρίου.
Οι προκριματικοί, και οι τελικοί όλων των κατηγοριών θα διεξαχθούν με βαθμολογία IMP’s
εναντίον του μέσου όρου, και μετατροπή του συνόλου των IMΡs κάθε συνάντησης σε VPs.
Στους αγώνες των κατηγοριών 9-11 και 12-16(Όπεν), θα χρησιμοποιηθούν screens.
Οι διανομές στον αγώνα, είναι προμοιρασμένες από υπολογιστή χωρίς, απολύτως,
κανέναν περιορισμό. Διαιτητής του αγώνα είναι ο κ. Πεζανάκης Νίκος.
Δικαίωμα πρόκρισης έχουν για τις κατηγορίες 1-6, 1-9, 1-11 και 12-16 (Όπεν) το 40% των συμμετεχόντων ζευγών στην κάθε κατηγορία με στρογγυλοποίηση στον πλησιέστερο μικρότερο ακέραιο αριθμό. Η πρόκριση μεταφέρεται στο επόμενο επιλαχών ζευγάρι, αρκεί να μην είναι και το τελευταίο στην κατηγορία του
Δημιουργήθηκαν 2 Όμιλοι λόγω μεγάλης συμμετοχής στον αγώνα.
Στον 1ο Όμιλο συμμετείχαν 10 ζεύγη κατ. 9-11 και 12-16(Όπεν) και τα αποτελέσματα της 1ης ημερίδας είναι ως εξής:
1. 12.Καβαλάκης Ι. – 13. Ράμος Ε. 130,97Victory
2. 12.Λεριάς Ε. – 11. Σβίγγος Ι. 94,98 Victory
3. 10.Μπόνης Α. – 10. Παυλούς Δ. 90,12 Victory
4. 11.Γιαννιού Α. – 11. Σιμάτης Α. 88,28 Victory
5. 11.Τυραδέλλη Α. – 11. Τσάβαλος Α. 87,78 Victory
6. 12.Βρούχος Ν. – 11. Κελεπέρας Κ. 85,92 Victory
7. 12.Γιαλλούσης Μ. – 13. Δανελλάκης Δ. 84,47 Victory
8. 10.Καταξενός Γ. – 10.Παπαεμμανουήλ Δ. 82,62 Victory
9. 12.Καρακατσάνης Β. – 12. Καρακατσάνης Η. 81,41 Victory
10. 10.Καλαβρέζος Ε. – 10. Πιρπιρής Δ. 73,43 Victory

Στον 2ο Όμιλο συμμετείχαν 16 ζεύγη κατ. 1-6 και 6-9 και τα αποτελέσματα της 1ης ημερίδας είναι ως εξής:

1. 5. Παπαμιχαήλ Σ. – 6. Πετρίδης Β. 63,62 Victory
2. 9. Καραγιάννη Ρ. – 8. Κούτρη Β. 63,34 Victory
3. 9. Γιάκλος Κ. – 9. Κλόυβας Ι. 61,35 Victory
4. 9. Χατζηιωάννου Ε. – 9. Παληγιάννης Φ. 60,11 Victory
5. 3. Ματθαίου Σ. – 5. Σιμάτη Μ. 59,89 Victory
6. 7. Κώστογλου Κ. – 9. Μπίνης Γ. 55,58 Victory
7. 6. Καλοπήτας Β. – 6. Τσελεπής Λ. 52,32 Victory
8. 9. Αγαπητού Σ. – 8. Στεφανής Π. 51,67 Victory
9. 4. Μακέστας Σ. – 5. Παλογιαννίδης Μ. 47,98 Victory
10. 7. Δημητρά Σ. – 7. Γρηγοράς Ν. 45,51 Victory
Οι αριθμός πριν από το επίθετο του αθλητή δηλώνει την κατηγορία που είναι σύμφωνα με την επετηρίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ στις 31 Αυγούστου 2013.
.Η 2η και η 3η ημερίδα θα διεξαχθούν την Δευτέρα 18 και Τρίτη 19 Νοεμβρίου αντίστοιχα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα θα τα δείτε στο σάιτ της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ www.hellasbridge.org .
Κούτρη Βασιλική