Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Τα νέα του bridge

Τα νέα του bridge

0
bridge3

Την Δευτέρα 24 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η 5η ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-16(Όπεν) με την συμμετοχή 14 ζευγών και τα αποτελέσματα είναι ως εξής:

1. Αναστάχας Λ. – Παυλούς Δ. 65,48%

2. Λεριάς Ε. – Σβίγγος Ι. 61,90%

3. Γιαλλούσης Μ. – Δανελλάκης Δ. 56,75%

4. Βρούχος Ν. – Κελεπέρας Κ. 55,16%

5. Καραγιάννη Ρ. – Κούτρη Β. 53,57%

Στο συγκεντρωτικό φύλλο αγώνος επι πέντε ημερίδων ζευγών κατηγορίας 1-16(Όπεν) συμμετέχουν με ατομική βαθμολογία οι αθλητές που συμμετείχαν σε τουλάχιστον 4 ημερίδες από τις 5 που έγιναν και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

– . Δανελλάκης Δημήτριος 52,31%

Την Πέμπτη 27 Μαρτίου αναβλήθηκε η ημερίδα ομάδων κατηγορίας 1-16(όπεν) λόγω του επικείμενου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ομάδων 2014 και πραγματοποιήθηκε ανεξάρτητη ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-16(Όπεν) με την συμμετοχή οχτώ ζευγών και τα αποτελέσματα είναι ως εξής:

1. Καρακατσάνης Β. – Καρακατσάνης Η. 64,29%

2. Αναστάχας Λ. – Παυλούς Δ. 59,52%

3. Τσαβαρή Ε. – Ράμος Β. 58,73%

4. Τυραδέλλη Α. – Μπόνης Α. 49,21%

5. Κουτσάκης Ι. – Πετρίδης Β. 48,41%

Την Παρασκευή 28 Μαρτίου στην 5η ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-6 τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

1. Βεργή Κ. – Κουφού Α. 65,76%

2. Ματθαίου Δ. – Χατζησάββα Δ. 58,33%

3. Αρχαγγελίτης Μ. – Διαιτητής ΕΟΜ 50,31%

4. Σταυρή Μ. – Χατζηαγγέλου Τ. 48,45%

5.Τσέτσερη Κ. – Πετρίδης Β. 47,66%

Η Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ διοργάνωσε το 48ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομάδων 2014 <Γεώργιος Ράλλης> σε τέσσερις κατηγορίες 1-6, 1-9, 1-11 και 1-16(όπεν) στις 28-31 Μαρτίου στην Αθήνα. Από τους προκριματικούς που διεξήχθησαν σε όλους τους Ομίλους της Αττικής και της Περιφέρειας προκρίθηκαν για το τελικό στάδιο σε κάθε κατηγορία 16 ομάδες εκτός από την 1-16 που προκρίθηκαν 14 ομάδες από τους προκριματικούς και 2 ομάδες που προκρίθηκαν από τον αγώνα επιλογής της Εθνικής Ομάδας για το 2014. Στην κατηγορία 1-16 θα προκριθούν οι τέσσερις πρώτες ομάδες και θα αγωνιστούν στον Υπερτελικό στις 4-6 Απριλίου.

Πρόγραμμα Τελικού για 16 ομάδες 1-6, 1-9 & 1-11
Παρασκευή 28 Μαρτίου 20:30 1ο στάδιο. 1η , 2η και 3η συνάντηση Round-Robin.
Σάββατο 29 Μαρτίου 18:00 1ο στάδιο. 4η , 5η , 6η και 7η συνάντηση Round-Robin.
Κυριακή 30 Μαρτίου 10:30 2ο στάδιο . 1η και 2η συνάντηση τελικών Νοκ Άουτ.
Ο τελικός χωρίζεται σε 2 στάδια. Στο πρώτο στάδιο οι 16 ομάδες χωρίζονται σε δύο (2) οκταμελείς ομίλους. Οι ομάδες κάθε ομίλου παίζουν διαδοχικά μεταξύ τους με το σύστημα round robin (η κάθε ομάδα αντιμετωπίζει κάθε ομάδα του ομίλου της) σε συναντήσεις των 8 διανομών χωρίς ημίχρονο. Χρόνος κάθε συνάντησης στο round robin: 60 λεπτά και με screens: 70 λεπτά. Ακολουθεί το δεύτερο στάδιο του τελικού, όπου οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης κάθε ομίλου αντιμετωπίζουν σε αγώνα νοκ άουτ χιαστί (η 1η του κάθε ομίλου την 2η του άλλου ομίλου) τις δύο πρώτες ομάδες του άλλου ομίλου, σε συναντήσεις των 12 διανομών χωρίς ημίχρονο για τις κατηγορίες 1-9 και 1-6 και 14 διανομών χωρίς ημίχρονο για την κατηγορία 1-11. Το ίδιο ακριβώς σύστημα αγώνων νοκ άουτ ακολουθείται και για τις θέσεις 5 έως 8, 9 έως 12 και 13 έως 16 αντίστοιχα. Στους αγώνες νοκ άουτ το αποτέλεσμα κάθε συνάντησης υπολογίζεται σε Imp’s.

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου συμμετείχε με μία ομάδα στις κατηγορίες 1-6,1-11, 1-16 και με δύο ομάδες στην κατηγορία 1-9 του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ομάδων 2014 <Γεώργιος Ράλλης>.

Στην κατηγορία 1-6 συμμετείχε η ομάδα Κοψιά με τους αθλητές Κοψιάς Ν., Μηνέττος Α., Μακέστας Σ., Παλογιαννίδης Μ., όπου στο 1ο στάδιο κατέλαβε την 3η θέση του Α΄ Ομίλου. Στο 2ο στάδιο του τελικού αγωνίστηκε για τις θέσεις 5-8 όπου και κατέκτησε την 6η θέση.

Στην κατηγορία 1-9 συμμετείχε στον Β Όμιλο η ομάδα Τσελεπή με τους αθλητές Τσελεπή Λ., Καλοπήτα Β., Περδικάρη Κ., Φοιτό Σ. και κατέλαβε την 1η θέση στο 1ο στάδιο και αγωνίστηκε στο 2ο στάδιο του Τελικού για τις θέσεις 1-4 . Στην ίδια κατηγορία η ομάδα Καραγιάννη με τους αθλητές Καραγιάννη Ρ., Κούτρη Β., Δημητρά Σ., Κλέτσα Α. στον Α Όμιλο κατέλαβε την 2η θέση και αγωνίστηκε στο 2ο στάδιο για τις θέσεις 1-4. Στο δεύτερο στάδιο του Τελικού στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα έγινε Ροδίτικη μονομαχία και επικράτησε η ομάδα Τσελεπή.
Στον τελικό αγώνα για τις θέσεις 1-2 η ομάδα Τσελεπή έχασε από την αθηναική ομάδα Δρίβα και κατέκτησε την 2η θέση.
Στον τελικό αγώνα για τις θέσεις 3-4 η ομάδα Καραγιάννη νίκησε την ομάδα Γκογκ και κατέκτησε την 3η θέση.

Στην κατηγορία 1-11 συμμετείχε η ομάδα Σιμάτη με τους αθλητές Σιμάτη Α., Γιαννιού Μ., Κοφινάκο Π., Τριαντάφυλλο Ι. όπου στο 1ο στάδιο κατέλαβε την 4η θέση .Στο 2ο στάδιο του τελικού αγωνίστηκε για τις θέσεις 5-8 κατέκτησε την 8η θέση.

Στην κατηγορία 1-16 συμμετείχε η ομάδα Βρούχου με τους αθλητές Βρούχο Ν., Κελεπέρα Κ., Καβαλάκη Ι., Μοίρα Κ. όπου στο 1ο στάδιο κατέλαβε την 7η θέση. Στο 2ο στάδιο του τελικού κατέλαβε την 12η θέση.

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου προκηρύσσει το ετήσιο Εσωτερικό Πρωτάθλημα Ομάδων στις 3-7-8 Απριλίου στις αθλητικές εγκαταστάσεις του στον 1ο όροφο του κτηρίου Ακταίον.

Η προκήρυξη και οι δηλώσεις συμμετοχής είναι στον πίνακα ανακοινώσεων του Ομίλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε στο σάιτ της Ελληνική Ομοσπονδίας Μπριτζ www.hellasbridge.org .