Τα αποτελέσματα στο σκάκι

0
skaki

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το ROI – MAT 3ο Ανοικτό Πρωτάθλημα Ρόδου στο Γρήγορο Σκάκι, που διεξάχθηκε σε γνωστό εστιατόριο της Ρόδου,  με την συμμετοχή 50 μικρών και μεγάλων σκακιστών και διοργανώθηκε από το Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» .
Ο χώρος αγώνων ήταν καταπληκτικός, οι σκακιστές ανταγωνιστικοί οι γονείς υπομονετικοί και η όλη διοργάνωση άψογη. Οι παρτίδες και στους 7 γύρους ήταν δυνατές και παρά το προβάδισμα των πρώτων το τελικό αποτέλεσμα κυρίως στους μεγάλους (άνω των 14 – ενήλικες ) ξεκαθάρισε σε ότι αφορά τον πρώτο ,μόνο μετά τον 6ο γύρο.
Για τους σκακιστές κάτω των 14 ετών, ξεχώρισε με την πρωτιά του στη γενική, αλλά και σαν μοναδικός (από όλους τους σκακιστές) αήττητος και στους 7 γύρους (7 στα 7), ο μικρός 7χρονος Σταμάτης Ρούσος, με δεύτερο στη γενική κατάταξη, τον Θανάση Αλεβίζο και τρίτο τον Γιώργο Κωσταρίδη με πρωτιές στις κατηγορίες τους κάτω των 12 και κάτω των 14 αντίστοιχα.
Για τους μεγάλους χωρίς εκπλήξεις πρώτευσε ο Αντώνης Μαργαρίτης με δεύτερο τον Δημήτρη Μενίκο και τρίτο τον Παναγιώτη Κυρμίζογλου
Αναλυτικά κατά κατηγορία αποτελέσματα έχουν :
Άνω των 14
1. Μαργαρίτης Αντώνης με 6 βαθμούς
2. Μενίκος Δημήτρης με 5,5 βαθμούς
3. Κυρμίζογλου Παναγιώτης με 5 βαθμούς.
4. Λάμψας Γιώργος με 5 βαθμούς
5. Φωτιάδης Ιορδάνης με 4 βαθμούς
6. Βασιλάκης Νίκος με 3,5 βαθμούς
7. Μανιά Μαριάνθη με 3 βαθμούς (1ο Κορίτισι)
8. Διαμάντης Κώστας με 3 βαθμούς
9. Ρηγόπουλος Κώστας με 3 βαθμούς
10. Μας Βίκτωρ με 2 βαθμούς
11. Μιχελάκης Ευάγγελλος με 1,5 βαθμούς και
12. Κορφιάτης Μιχάλης με 1 βαθμό
Για τους μικρούς είχαμε στη Γενική Κατάταξη :
1. Ρούσος σταμάτης με 7 βαθμούς (7 νίκες στους 7 αγώνες)
2. Αλεβίζος Θανάσης με 6 βαθμούς
3. Κωσταρίδης Γιώργος με 5 βαθμούς
1ο Κορίτσι η Κολαϊνη Παντελήνα.
Κατά κατηγορία είχαμε :
Ηλικία κάτω των 6 ετών (U6)
1. Ρούσος Αντώνης
2. Ιγνατιάδου Παναγιώτα (1ο Κορίτσι)
3. Γκουερέρα Αλμπέρτο
4. Νεραντζάκης Ιωάννης
Ηλικία κάτω των 8 ετών (U8)
1. Ρούσος Σταμάτης
2. Μπουρίτης Ιωάννης
3. Βιτζιλαίου Φαίδρα (1ο Κορίτσι)
4. Χαστάς Γαβριήλ
5. Κασλή-Ογλου Σερχάν
6. Ρούσος Μ. Σταμάτης
7. Ανταλής Άγγελος
8. Νεραντζάκης Χριστόφορος
9. Ανταλής Νικόλαος
10. Μας Χριστίνα (2ο Κορίτσι)
11. Νάνεβ Νικόλας
12. Λίντς Γεώργιος
Ηλικία κάτω των 10 ετών (U10)
1. Χαρακίδης Στέφανος
2. Κολαϊνη Παντελήνα (1ο Κορίτσι)
3. Ζαχαριά Αικατερίνη (2ο Κορίτσι)
4. Παγώνης Δημήτρης
5. Νισύριος Αντώνης
Ηλικία κάτω των 6 ετών (U12)
1. Αλεβίζος Θανάσης
2. Μιχαλοπούλου Ανδρονίκη (1ο κορίτσι)
3. Τουβράς Παναγιώτης
4. Τσαταρού Χαριτωμένη (2ο κορίτσι)
Ηλικία κάτω των 6 ετών (U14)
1. Κωσταρίδης Γιώργος
2. Μαριεττάκης Γιώργος
3. Βάτης Ραφαήλ – Θεοάνης