Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τα αποτελέσματα στο beach volley

Τα αποτελέσματα στο beach volley

0

Η Νικολέτα Αμορανίτη με την Φαμπιόλα Τερζίου και ο Πέτρος Κάλας με τον Τάσσο Παππά ήταν οι νικητές του Satellite Ανδρών – Γυναικών που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο 26 & 27 Αυγούστου στη Ρόδο.

Ήταν το 3ο τουρνουά του φετινού Rodian Beach Volleyball Cup και πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία των επιχειρήσεων: Ξυλοσοφία, Νέο Ροδογάλ, Kahlua HOTEL Apartments, COPYLAND, αρτοζαχαροπλαστείο ΕΙΡΗΝΗ και Σαλόνι Ομορφιάς M&N ενώ είχε τη στήριξη της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου, του ΔΟΠΑΡ, του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών και Διασωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Ρόδου και των επιχειρήσεων ΒΑΠ Π. ΚΟΥΓΙΟΣ ΑΒΕΕ, Μελισσοκομική Δωδεκανήσου, Blue Star Ferries, Play Café και XL Energy .

Στο επιτυχημένο αγωνιστικά και οργανωτικά τουρνουά που ήταν στο επίσημο καλεντάρι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης (κατηγορία Satellite) και  διοργάνωσε ο Ροδιακός Σύλλογος Φίλων Πετοσφαίρισης στο ΔΑΚ Καλλιπάτειρα, στην κατηγορία των γυναικών οι νικήτριες του 1ου σταθμού του φετινού Rodian Beach Volleyball Cup, Φαμπιόλα Τρζίου και Νικολέτα Αμορανίτη, επανέλαβαν την επιτυχία τους νικώντας σε έναν πολύ θεαματικό τελικό τις Κατερίνα Χειμωνέττου / Ελισάβετ Αμορανίτη με 2-0 σετ (23-21,23-11).

Στον τελικό των Ανδρών, ο Πέτρος Κάλας και ο Τάσσος Παππάς αν και έχασαν το 1ο σετ (13-21) από τους Γιάννη Φλεβάρη και Δημήτρη Γιώτη, έκαναν την ανατροπή και κατέκτησαν δίκαια στο τάι μπρέικ το χρυσό μετάλλιο (13-21,21-11,15-12).

Στο αναπτυξιακό τουρνουά (κάτω των 13 ετών) που διεξήχθη παράλληλα με το τουρνουά των ‘μεγάλων’, οι Δημήτρης Καλιόζης και Ηλίας Ρέγκλης ήταν οι νικητές επικρατώντας δύσκολα στον τελικό των Σταυρούλα Καλιόζη και Κατερίνα Μαχραμά με 2-1 σετ (13-15,15-7,11-8).

Τις απονομές των μεταλλίων στους νικητές έκαναν, ο Περιφερειακός Σύμβουλος Δημήτρης Τσοπανάκης, ο Πρόεδρος της Τελχινίδας και Γεν. Γραμματέας της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου Στάθης Μαθιουδάκης, η Περιφερειακή Ομοσπονδιακή προπονήτρια (ΠΟΠ Δωδεκανήσου) Κατερίνα Χειμωνέττου, η Αγγέλα Καρακατσάνη (Νέο Ροδογάλ) και ο Χαλής Μπεκίρογλου (Copyland).

Οι διοργανωτές ευχαριστούν, τους αθλητές και τις αθλήτριες που αγωνίσθηκαν, τους χορηγούς και τους υποστηρικτές του τουρνουά, τους διαιτητές του ΣΥΔΠΕ Δωδεκανήσου Στάθη Μαθιουδάκη και Ανδρέα Παπαδόπουλο και τους Φωτεινό Αττιτή, Χρήστο Μπάκα, Νεκτάριο Γεράκη, Κώστα Θεουλάκη, Αντώνη Γκίκα, Χαλή Μπεκίρογλου, Δημήτρη Μανώλη, Πέτρο Χειμωνέττο και Πόπη Καπερώνη για την πολύτιμη συμβολή τους στην επιτυχία του Rodian Beach Volleyball Cup 2017.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές κατατάξεις:

Γυναίκες

Α΄ γύρος

Αθανασίου Ε/Τοτόνη- Βομβύλα/Αγγελή  0-2 (10-21,06-21)

Λορένζου/Χουσεΐν-Τερζή/Φεσάκη 2-0 (21-06,21-08)

Β΄ γύρος

Τερζίου Φ/Αμορανίτη Ν-Βομβύλα/Αγγελή 2-1 (19-21,22-20,15-13)

Χειμωνέττου/Αμορανίτη Ε-Ινγγλεση/Γιακουμάκη 2-0 (21-10,21-17)

Τερζίου Α/Σουσάρι-Δεληγιώργη/Φωτεινού 0-2 (15-21,17-21)

Γκίκα/Κουφομανωλη-Λορένζου/Χουσεΐν 2-0 (23-21,21-17)

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 9η θέση)

Τερζή/Φεσάκη-Βομβύλα/Αγγελή 0-2 (03-21,05-21)

Αθανασίου Ε/Τοτόνη-Λορένζου/Χουσεΐν 2-1 (23-21,18-21,15-13)

Γ΄ γύρος (οι νικητές προκρίνονται στην ημιτελική φάση)

Τερζίου Φ/Αμορανίτη Ν-Χειμωνέττου/Αμορανίτη Ε 2-0 (21-15,21-16)

Δεληγιώργη/Φωτεινού-Γκίκα/Κουφομανωλη 0-2 (17-21,19-21)

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 7η θέση)

Βομβύλα/Αγγελή-Ινγγλεση/Γιακουμάκη 2-0 (21-11,21-11)

Τερζίου Α/Σουσάρι-Αθανασίου Ε/Τοτόνη (2-1 21-19,18-21,15-11)

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 5η θέση)

Βομβύλα/Αγγελή-Δεληγιώργη/Φωτεινού 2-0 (21-8,21-15)

Τερζίου Α/Σουσάρι-Χειμωνέττου/Αμορανίτη Ε 0-2 (14-21,14-21)

Ημιτελικοί

Τερζίου Φ/Αμορανίτη-Ν-Βομβύλα/Αγγελή 2-0 (21-17,21-15)

Γκίκα/Κουφομανωλη-Χειμωνέττου/Αμορανίτη Ε 0-2 (13-21,17-21)

Τελικός

Τερζίου Φ/Αμορανίτη Ν-Χειμωνέττου/Αμορανίτη Ε 2-0 (23-21,21-11)