Αρχική Αθλητικά νέα Super League 2 Super League 2: Τρεις ομάδες στην κορυφή

Super League 2: Τρεις ομάδες στην κορυφή

0

Για την δεύτερη αγωνιστική της SuperLeague 2, Τρίκαλα και Ξάνθη πανηγύρισαν σπουδαίες νίκες, ενώ Ο.Φ Ιεράπετρας – Καραϊσκάκης, Λεβαδειακός – Χανιά και Διαγόρας – Παναχαϊκή έμειναν στην ισοπαλία.

Νικητές του θεσσαλικού ντέρμπι ήταν τα Τρίκαλα, καθώς κατάφεραν να νικήσουν με 1-0 τον ΑΟ Απόλλων Λάρισας και να σκαρφαλώσουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Στο 53ο λεπτό ο Σταματήςέκανε την επέλαση από τα αριστερά, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εστία του Γλύκου για το 1-0. Στο 67’ ζήτησαν πέναλτι σε τράβηγμα στον Ευθυμίου μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο ρέφερι δεν είδε κάποιο αντικανονικό μαρκάρισμα και έδωσε συνέχεια στο ματς.Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην Ιεράπετρα, Ο.Φ.Ι και Καραϊσκάκης Άρτας έμειναν στην «χορταστική» ισοπαλία με 2-2.Ο Δεινόπαπας άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ σκάβοντας υπέροχα τη μπάλα με προβολή στην κίνηση, ενώ ο Δούμτσιος στο 36’ έθεσε υποψηφιότητα για το γκολ της αγωνιστικής κι ενός από τα κορυφαία της χρονιάς. Με φοβερό γυριστό με πλάτη στην εστία, κρέμασε για 2η φορά τον Παπαδόπουλο.Ο Ο.Φ Ιεράπετρας απάντησε ισάριθμες φορές. Αρχικά στο 30’με το πέναλτι του, Ντάλα Κόστα και στη συνέχεια με τον Γκίνι στο 41ο λεπτό. Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος και έμεινε το τελικό 2-2.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πανηγύρισε η Ξάνθη. Λυτρωτής για την Ξάνθη αποδείχθηκε ο Καπνίδης(είχε περάσει ως αλλαγή στο 89′) που στο 90+8’ «χάρισε» την νίκη στην ομάδα του.
Λεβαδειακός και Χανιά έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής. Τα Χανιά άνοιξαν το σκορ με τον Μπαμμπίλα στο 27’ για να δεχθούν την ισοφάριση στο 77ο λεπτό με τον Λιάγκα. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.