Αρχική Αθλητικά νέα Super League 2 Super League 2: Μόνος πρώτος ο Λεβαδειακός

Super League 2: Μόνος πρώτος ο Λεβαδειακός

0

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της SuperLeague 2 τόσο ο Λεβαδειακός όσο και η Παναχαϊκή πανηγύρισαν σπουδαία «τρίποντα» απέναντι σε Ο.Φ Ιεράπετρας (2-0) και Εργοτέλη (0-1) αντίστοιχα. Ενώ ο Καραϊσκάκης με τα Χανιά και Ιωνικός απέναντι στα Τρίκαλα έμειναν στην ισοπαλία (1-1).

Μετά από δύο ισοπαλίες η Παναχαϊκή πανηγύρισε το πρώτο της “τρίποντο” στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 του ΟΦ Ιεράπετρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ο.Φ.Ι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μασουέρο. Οι «Αχαιοί» άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό με πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος ευστόχησε για το 1-0, ενώ στο 81’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Μπάτροβιτς. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι οι «κοκκινόμαυροι» μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Τρίκαλα εντός και Διαγόρα εκτός πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα. Αντίθετα ο Ο.Φ.Ι παρέμεινε χωρίς νίκη έχοντας δύο ισοπαλίες και μία ήττα.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ΑΕ Καραϊσκάκης – Χανιά. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό όταν οΓρομητσάρης έκανε «άτσαλο» μαρκάρισμα στον Μαραθωνίτη., με αποτέλεσμα ο διαιτητής Κατσικογιάννης ναυποδείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λόβριτς, ο οποίος νίκησε τον Κουτζαβασίλη για το 1-0. Το 1-1 ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’ μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Διαμαντόπουλο, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό και ισοφάρισε στο τελικό 1-1.Οι δύο ομάδες παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Σπουδαίο «διπλό» για τον Λεβαδειακό στην Κρήτη, που νίκησε με 1-0 τον Εργοτέλη.

Σε ένα ματς ελάχιστων ευκαιριών, ο Λεβαδειακός με πλασέ του Πολέτο στο 80’ πανηγύρισε το «τρίποντο» στο «Παγκρήτιο». Αρνητικήαρχή για τον Εργοτέλη που μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στην έδρα του (είχε προηγηθεί το 0-1 στην πρεμιέρα με τον Ιωνικό).

Στην ισοπαλία (1-1) έμεινε και η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ιωνικό και τα Τρίκαλα.

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση μεταξύ των νεοφώτιστων. Αν και η ομάδα των Τρικάλων προηγήθηκε στο σκορ στο 51’ με σουτ του Σκόνδρα, ο Ιωνικός βρήκε απάντηση στο 90’ με πέναλτι του Κάστρο και «έσωσε» τον βαθμό.