Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Στον τελικό ο Διαγόρας!

Στον τελικό ο Διαγόρας!

1
diagoras ialisos2

Αν και τα …χρειάστηκε, η γυναικεία ομάδα του Διαγόρα κέρδισε τον Ιάλυσο με 52 – 37 στο κλειστό της «τέντας» και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος .Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο με τον Ιαλυσό να είναι μπροστά 5-6. Ο Διαγόρας στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού με τις συνήθεις …ύποπτες Βυζεντινη και Ντό ζιτς (ασταμάτητη) έκανε σερί 8-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο 13-6. Οι παίκτριες των γηπεδούχων ήταν επιβλητικές στο επόμενο δεκάλεπτο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες που είχαν ξεμείνει από λύσεις, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 24-14 και την Ντόζιτς να έχει πετύχει 12 πόντους! Στην επανάληψη η Ντόζιτς συνέχισε το σκοράρισμα και μαζί με την Μεχμεταί ανέβασαν την διαφορά στο +22 (36-14) στο 26′. Ο Ιαλυσός όμως χρησιμοποιώντας τις μικρές Κουλτίνιου και Κεντικέλη κατέβασε την διαφορά 40-30 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιαλυσός αν και προσπάθησε να γυρίσει το ματς δεν τα κατάφερε και έτσι ο Διαγόρας πήρε την πολυπόθητη νίκη με σκορ 52-37. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ιαλυσός έπαιξε χωρίς βασικές του παίκτριες, Μέντου και Καστάνια που δεν έπαιξαν για διαφορετικούς λόγους. Διαιτήτευσαν: Φάκαρος – Αγγελής
Τα δεκάλεπτα: 13-6, 24-14 ημίχρονο, 40-30, 52-37
Διαγόρας (Κωνσταντινίδης): Κοιλιά 2, Βυζεντίνη 13, Τσατταλιού 2, Παπαδοπούλου, Μ. Ψύλου, Μεχμεταί 12, Κολάη, Μερκάϊ, Ι. Ψύλου 5, Γιαλλουράκη, Ντόζιτς 16, Πανανού 2
Ιαλυσος (Χατζηκαλημέρης): Κυπραίου 2, Τσίγκου, Μαρτάκη 2, Κουλτίνιου 5(1), Ντογκούς, Αγγελή 12, Λαού 6, Μπακαρή 2, Κεντικελήν 7(1) ,Λιαμή 1, Καρκαλιανίδου