Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Στην 2η θέση των αγώνων μπαράζ η ομάδα μπάσκετ του Διαγόρα

Στην 2η θέση των αγώνων μπαράζ η ομάδα μπάσκετ του Διαγόρα

0

Στη δεύτερη θέση των αγώνων κατάταξης τερμάτισε ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος ηττήθηκε δίκαια σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς με 78-48 από τον Α.Ο. Πεύκης. Στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής, η ομάδα μας παρά τα προβλήματα τραυματισμών που υπήρχαν (οι Σκλήβας και Καράβας «έσφιξαν τα δόντια» και έπαιξαν), προσπάθησε για το καλύτερο αλλά ήταν άστοχη και ο Α.Ο. Πεύκης πήρε τη νίκη και μαζί την πρώτη θέση. Ο Γ.Σ. Διαγόρας τερμάτισε στη δεύτερη θέση των αγώνων και αυτό σημαίνει ότι εφόσον αδειάσουν δύο θέσεις στη Β’ Εθνική, θα ανέβει κατηγορία.

Από την αρχή του αγώνα, ο Α.Ο. Πεύκης πήρε το προβάδισμα στο σκορ (0-12 στο 3’) και παρά την προσπάθεια της ομάδας μας (10-16 στο 9’), έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 10-21. Στη συνέχεια, η αθηναϊκή ομάδα μεγάλωσε κι άλλο τη ψαλίδα (17-37 στο 17’) για να κλείσει το ημίχρονο με +19 (23-42). Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Α.Ο. Πεύκης να είναι καλύτερος, να μεγαλώνει τη διαφορά και να παίρνει τη νίκη, τερματίζοντας πρώτος στους αγώνες κατάταξης. Η αστοχία, οι τραυματισμοί και οι λίγες εναλλακτικές λύσεις ήταν στοιχεία, που οδήγησαν στην ήττα τον Διαγόρα στο Μετς. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μάριος Δερμιτζάκης έκανε σκόπιμα φάουλ στο νεαρό Μοάτσο, του Α.Ο. Πεύκης προκειμένου να χριστεί σκόρερ όπως κι έγινε. Η φετινή σεζόν ολοκληρώθηκε και επίσημα σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς για την ομάδα μας και κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη σε όλα τα επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-21, 23-42(ημ.), 35-60, 48-78

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου- Μακρόπουλος

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Βλαχοδήμος): Μπόζιτς 6, Καράβας 3(1), Μαρουλλάκης 4, Σκλήβας 7, Δερμιτζάκης 15(3), Γκίνος 2, Μιρόσαβιτς 3(1), Μητσού 8(2).

Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Κτιστάκης): Λέζος 8(2), Αποστολίδης 10(2), Κορκοσούρας 24(3), Καραδολάμης 5(1), Πατσαντζόπουλος 11(1), Φιλιππόπουλος 11(1), Μοάτσος 2, Υφαντής 2, Τσούπρος, Παπανικολόπουλος 5(1).