Στη 2η θέση η Τελχινίδα

0
telxinida thira2

Με νίκη ολοκλήρωσε τους αγώνες στη Σαντορίνη η γυναικεία ομάδα του ΡΣΦΠ Τελχινίς. Στο τελευταίο ματς για την τελική φάση του Ι΄ ομίλου (Ζ΄ Περιφέρεια) του Εθνικού Περιφερειακού πρωταθλήματος οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά και του Μιχάλη Τσιμισίρη δε δυσκολεύτηκαν απέναντι στην πρωταθλήτρια Λέσβου την ομάδα του ΑΣ Παγγεραγωτικού.
Από την αρχή του 1ου σετ οι ροδίτισσες πίεσαν τις αντιπάλους τους με το σερβίς ενώ ήταν αποτελεσματικές σε επίθεση και μπλοκ. Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους και έχοντας πολλές επιθετικές επιλογές έφθασαν εύκολα στο 3-0.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣ Παγγεραγωτικός 3-0 σετ σε 74΄ (25-21 σε 27΄, 25-18 σε 22΄ και 25-19 σε 25΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Κέλυ Δαουτοπουλού, Ελένη Μιτροπούλου, Φαίη Μίχου, Βίκυ Μπαλή, Μαρία Βρατσάλη, Αγλαΐα Σκορδά, Ελισάβετ Αμορανίτη, Μαρία Βλαμάκη και Νικολέτα Αμορανίτη (λίμπερο)
Παγγεραγωτικός: (Σάββας Πρετσέλης) Ε. Νούσια, Ε. Αγγελή, Α. Βουβούλη, Ε. Παπαδημητρίου, Ε. Βαρνά, Ρ. Κουκούτα, Κ. Γιαματσή, Ε. Μουργένη, Ν. Σταυρουλάκη και Χ. Μπογιατζή (λίμπερο)
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χατζηδούκας, ο Βαγγέλης Μερκάτσας και η Κατερίνα Μουστάκη.
Στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά ο ΑΟ Θύρας νίκησε με 3-1 σετ την Αναγέννηση Σάμου.

Το ΔΣ της Τελχινίδας αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει για την άψογη φιλοξενία τον ΑΟ Θήρας και του εύχεται καλή πορεία στην Α2.
Ακόμα, ο ΡΣΦΠ Τελχινίς ευχαριστεί τα Ζαχαροπλαστεία ΣΤΑΝΗ, το καφέ μπαρ MOD και το Κέντρο Άσκησης και Διατροφής FAMILY FIT για την υποστήριξη τους.
Τέλος, οι αθλήτριες και οι προπονητές της ομάδας ευχαριστούν τον κ. Σάββα Διακοσταματίου (Αντιδήμαρχο Πολιτισμού και Παιδείας) και τους υπαλλήλους του Βενετόκλειου κλειστού γυμναστηρίου για τη παραχώρηση επιπλέον προπονητικών ωρών κατά την προετοιμασία της ομάδας για τους αγώνες.

Όλα τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία είναι:

 Ημ/νία

Αγώνας

Αποτέλεσμα

9/5

ΑΣΣ Αναγέννηση

ΡΣΦΠ Τελχινίς

1-3 (21-25,29-27,13-25,17-25)

9/5

ΑΣ Παγγεραγωτικός

ΑΟ Θήρας

1-3 (18-25,22-25,25-2219-25)

10/5

Παγγεραγωτικός

Αναγέννηση

3-2 (25-12,14-25,17-25,26-24,15-08)

10/5

ΑΟ Θήρας

ΡΣΦΠ Τελχινίς

3-0 (25-21,25-21,25-19)

11/5

Τελχινίς

Παγγεραγωτικός

3-0 (25-21, 25-18,25-19)

11/5

Αναγέννηση

ΑΟ Θήρας

(25-22,12-25,14-25,14-25)

 

Τελική βαθμολογία

 

1. ΑΟ Θήρας 9 (9-2)

2. Τελχινίς Ρόδου 6 (6-4)

3. Παγγεραγωτικός Μυτιλήνης 2 (4-8)

4. Αναγέννηση Σάμου 1 (4-9)