Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Σταθερά για την άνοδο!

Σταθερά για την άνοδο!

0
2

Άλλη μια νίκη στον δρόμο για τη Β’ Εθνική, πέτυχε σήμερα η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ροδίων Άθλησις που συμμετέχει στους αγώνες μπαράζ για την διεκδίκηση της ανόδου που βρίσκονται σε εξέλιξη στη Μυτιλήνη. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου κέρδισαν με 3 – 1 σετ και τον Παγχιακό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τους διοργανωτές του ΑΟ Μυτιλήνης οι οποίοι επίσης κέρδισαν τον Μέγα Αλέξανδρο με 3 – 0 σετ. Πλέον, η ροδίτικη ομάδα θα παίξει το Σάββατο με τη Σάμο και ανεξάρτητα ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, θα τα παίξει όλα για όλα στον «τελικό» της Κυριακής με τους διοργανωτές. Αν κερδίσει τότε θα πάρει και την άνοδο!
Στο σημερινό παιχνίδι, η ομάδα του Ροδίων Άθλησις έπαιξε φανταστικό βόλεϊ στα δυο πρώτα σετ. Έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην σκληροτράχηλη ομάδα της Χίου. Έτσι προηγήθηκε με 2 – -0 σετ. Στο επόμενο, δυο λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν την ευκαιρία στους Χιώτες να πάρουν μια σημαντική διαφορά και τελικά να πανηγυρίσουν και το σετ. Στο 4ο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο αλλά οι παίκτες του Ροδίων κατάφεραν στα κρίσιμα σημεία να δείξουν χαρακτήρα πρωταθλητή και τελικά να κερδίσουν.
Τα σετ του αγώνα: 25 – 12 (20’), 25 – 21 (24’), 22 – 25 (25’), 25 – 23 (22’)
ΡΟΔΙΩΝ: Μοσχούς, Μακρής, Κοτίτσας, Καρπαθάκης, Γκένοφ, Κοκολάκης, Μαυράκης –λ / Μπαρδής, Καλαϊτζής, Άμαλλος
ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ: Αναγνωστάκης, Λάσκαρης, Μαρινάκης, Κελέσης, Καββαδάς Α., Καστανάς, Στέφας –λ / Καββαδάς Ν.