Αρχική Αθλητικά νέα Στα προημιτελικά του Wimbledon και ο Ρότζερ Φέντερερ

Στα προημιτελικά του Wimbledon και ο Ρότζερ Φέντερερ [vid]

0
Πηγή: foxsports.com

Ο Ρότζερ Φέντερερ νίκησε 3-0 σετ τον Lorenzo Sonego και προκρίθηκε στους «8» του Wimbledon. Αυτός θα είναι ο 18ος προημιτελικός του Φέντερερ στο Wimbledon.

Δύο ώρες και 13 λεπτά αγώνα χρειάστηκε ο Ρότζερ Φέντερερ για να υποτάξει με 7-5, 6-4, 6-2 τον Lorenzo Sonego. Ο Ελβετός τενίστας λίγο πριν κλείσει τα 40 χρόνια ζωής την Τετάρτη θα αγωνιστεί σε προημιτελικό Major τουρνουά, για 58η φορά!

Συγχρόνως ο Φέντερερ έφτασε τις 105 νίκες στο Wimbledon (105 νίκες 13 ήττες). Ταυτόχρονα έφτασε τις 369 νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις (369 νίκες 59 ήττες).

Για τον 39χρονο Ελβετό είναι ο πρώτος προημιτελικός μετά τοAustralian Open 2020. Στο διάστημα που ακολούθησε συμμετείχε μόνο στο Roland Garros 2021, αλλά είχε αποχωρήσει στον τέταρτο γύρο.

Όσον αφορά τον αντίπαλο του οκτώ φορές νικητή του Wimbledon θα γίνει γνωστός αύριο. Ο άλλος αγώνας για τον 4ο γύρο, μεταξύ Daniil Medvedev και Hubert Hurkacz, διακόπηκε από τη βροχή και μεταφέρθηκε στο πρόγραμμα της Τρίτης. Ο Medvedev διατηρεί το προβάδισμα με 6-2, 6-7 (2), 6-3.