Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Σοκ στο Βενετόκλειο!

Σοκ στο Βενετόκλειο!

0
kolossos rethimno

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Κολοσσός στο «Βενετόκλειο» στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ αντίθετα το Ρέθυμνο βρήκε «έδαφος» και κατάφερε να πάρει την νίκη με 74-66. Ήταν ένα παιχνίδι όπου οι Κρητικοί δήλωσαν παρών χωρίς η απόδοση τους να φτάσει στα ύψη, ενώ ο Κολοσσός αν και μείωσε την απόσταση στους πέντε πόντους δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή η έστω να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου ίσως να άλλαζαν τα πάντα στο θέμα νίκης. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 πόντους αλλά το Ρέθυμνο στην συνέχεια μπόρεσε και ανέβασε την διαφορά τους 19 πόντους που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Ωστόσο και πάλι οι «θαλασσί» αντέδρασαν και το ημίχρονο τελείωσε με 34-42. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διαφορά…ασφαλείας(38-47) αλλά ο Κολοσσός κατάφερε πάλι να μειώσει την διαφορά στους 5 πόντους, χωρίς όμως να δείξει στον αντίπαλο του ότι διεκδικεί την νίκη με αξιώσεις και λογικά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν με αποτέλεσμα να αυξήσουν την διαφορά και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 48-64. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας έδειξε να αναθαρρεύει, μείωσε το σκορ στο 61-66 και οι φίλαθλοι πίστεψαν ότι θα γίνει η ανατροπή. Ωστόσο η ομάδα του Ρεθύμνου ξανάχτισε την διαφορά που ήθελε και πήρε την νίκη με 66-74 και το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8 (1), Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 12 (1), Έντουαρντς 7.