Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Σημαντικό βήμα παραμονής για την Δόξα Ψίνθου

Σημαντικό βήμα παραμονής για την Δόξα Ψίνθου

0
Η ομάδα της Δόξας όπως παρατάχθηκε στο παιχνίδι με την ΑΕΛ

Η Δόξα Ψίνθου έψαχνε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και την εξασφάλισε κόντρα στον Ορφέα, του οποίου επικράτησε με το εκκωφαντικό 6-2, στο ντέρμπι παραμονής του Β’ ομίλου. Το σύνολο του Φιλήμονα Μιχαλάκη έπιασε τρομερή απόδοση στην αναμέτρηση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης απέναντι στον Ορφέα. Στο πρώτο ημίχρονο το ο δείκτης του σκόρ είχε ήδη ανέβει στο 4-0 για τον σύλλογο της Ψίνθου. Από εκεί και πέρα ο Ορφέας κατάφερε να μειώσε δις στο τελικό 6-2. Για τους «βυσσινί» το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό με πέναλτι ο Κωστομοίρης. Στο 17’ Μερσιώτης έγραψε το 2-0 και στο 22’ Καλόψυχος το 3-0. Στο 28’ ο Κασιμάτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και στην επανάληψη ο Κωστομοίρης στο 56ο λεπτό σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι για το 5-0. Στο 60’ ο Μερσιώτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 6-0. Για τον Ορφέα μείωσε ο Νίκας στο τελικό 6-2 με δύο προσωπικά γκολ στο 65′ και 68′.

Με το συγκεκριμένο πολύ σημαντικό «τρίποντο» η Δόξα ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου πλέον βρίσκεται ο Ορφέας.