Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Σε περιπέτειες ο Κολοσσός

Σε περιπέτειες ο Κολοσσός

0
kolossos ikaros

Σε περιπέτειες έμπλεξε και πάλι ο Κολοσσός ο οποίος γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 73 – 69 σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος.
Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό πάντως να δείχνει σοβαρότητα και αποφασιστικότητα για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολοσσού έδειξε στο ξεκίνημα νευρικοί και άστοχοι ενώ είχαν και κακή αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα ο Ίκαρος που «έτρεξε» ένα σερί 0 – 7 να περάσει μπροστά με 18 – 24. Μετά από αυτό, οι «θαλασσί» φαίνεται πως αφυπνίστηκαν και δείχνοντας καλύτερη εικόνα κατάφεραν με ένα επί μέρους σκορ 10 – 3 να περάσουν μπροστά με 28 – 27. Έδειξαν την ίδια σοβαρότητα μέχρι και το τέλος και έτσι «έκλεισαν» το ημίχρονο με 34 – 30. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να βρει τις λύσεις που ήθελε επιθετικά και να κάνει το 44 – 37 στο 24’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε μαν του μαν και σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές που είχαν στην επίθεση έκανε ένα επί μέρος σκορ 2 – 11 με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο 30’ με 48 – 50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός δεν ήταν αυτός που έπρεπε ενώ έδειχνε να μην έχει και το απαιτούμενο καθαρό μυαλό να κάνει κάτι καλό στο παιχνίδι και έτσι μοιραία έχασε το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα:18-17, 34-30, 48-50, 69-73
Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8, Χάτεν 3, Καλαϊτζής, Αυγενικός, Καλαμπόκης 13, Άουτερμπριτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 9 (8 ριμπαόυντ), Λάνγκφορντ 13 (2), Κάπελαν 16 (2), Όσμπι 7
Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρνάντ 5, ΜακΝάιτ 15 (1), Κυρίτσης 12 (2), Βρκιτς 8 (1), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 19 (4), Γκίμπσον 3 (1), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Οικονόμοπουλος, Σίμτσακ 7 (9 ριμπάουντ), Αλάμπι